Plísně – když větrání a topení nepomáhá

Stalo se vám, že jste objevili na svých zdech plíseň, solné výkvěty či mapy, ze kterých se linul nepříjemný zápach? Pak jste byli pravděpodobně svědky toho, že se vám do zdiva dostala voda či okolní vlhkost a začala páchat nepříjemnosti, které mají za následek snížení komfortu bydlení a zároveň negativně působí na objekt jako takový.

Pomůže větrat a topit?

Větrání a topení pomůže v případě, že se jedná o minimální poškození, které bylo vyvoláno externími vlivy, u kterých je jisté, že se již nebudou opakovat a nemají za následek trvalé poškození zdiva. Ve většině případů tomu ale tak není a problém je mnohem hlubší, než se na první pohled zdá…

Nedostatečná hydroizolace a ochrana zdiva má v podstatné většině za následek, že dlouhodobě vzlínající vlhkost či nepříznivé povětrnostní podmínky přivedou vodu do zdiva do míst, kam by se vůbec dostat neměla. A pokud není zdivo na tuto situaci připraveno, začne se nenávratně poškozovat a postupem času se začnou projevovat viditelné a zapáchající příznaky zmíněné v prvních řádcích.

Jak z problému ven?

V tuto chvíli pomůže pouze komplexní řešení. Je jím sanace vlhkého zdiva. To je obecně sada nástrojů a účinných metod, které se dokáží s problémem vypořádat tím, že dodají hydroizolační vrstvu a nedovolí vlhkosti nadále prostupovat.

injektáž zdiva či metody svislé hydroizolace patří k těm nejčastěji používaným. Vždy by ale tyto úkony měl provádět profesionál a kvalifikovaný odborník, který má dostatek zkušeností a odborných znalostí!