Jak účinně chránit úrodu před nečistotami, škůdci i nechtěnými „sběrači“?

Kdo z nás by si nepřál mít úrodu, na kterou budeme pyšní, co se týče jejího množství i velikosti? Spousta z nás nepoužívá umělá hnojiva ani postřiky, abychom měli ovoce a zeleninu v BIO kvalitě. Často se ale najdou škůdci, kteří nám úrodu zlikvidují nebo poškodí. Stejně tak úrodě neprospívá plevel, který jí ubírá vláhu i živiny, dusí ji. Naštěstí existují pomůcky, které nám úrodu pomohou chránit, a také nám usnadní práci, abychom ji nemuseli pracně zbavovat nečistot.

Skvělá netkaná textilie

Na trhu se nachází netkaná textilie hned v několika variantách. Vybrat si můžeme černou, bílou nebo hnědou variantu. Bílá pomáhá chránit úrodu např. tehdy, když hrozí ranní mrazíky. Je vhodná i tehdy, když chceme květy ochránit před opylovači, nebo když hrozí krupobití a o květy či plody keříků a jiných rostlin máme obavu.

Černou netkanou textilii můžeme použít např. pod jahody i jinde, abychom zabránili růstu plevele. Stejně tak ochrání plody před znečištěním od hlíny. Hnědá netkaná textilie se používá např. pod mulčovací kúru, která bude zdobit vaši zahradu, také pod keříky, živý plot, aby pod nimi nerostla tráva.

Sítě proti ptákům pomáhají pěstitelům

V sadech jsou před špačky i jiným ptactvem používány sítě proti ptákům. Jsou účinné tím, že ptákům zabraňují v přístupu k plodům, semenům i květům. Zároveň ale neomezují průchod světlu, vlhkosti a vzduchu. Pružný a odolný materiál, z něhož se vyrábí, zajišťuje jejich výbornou odolnost a nízkou váhu. Lze je použít na keře, rostliny i stromky v každé zahradě či v sadě. Důležité je vybrat síť se správnou velikostí a hustotou v závislosti na druhu rostlin.

Máte-li na zahradě zahradní nábytek, stavební materiál, nebo cokoli jiného, co chcete chránit před UV zářením, deštěm i sněhem a nečistotami, je dobré použít krycí plachty. Často jsou zhotoveny z PVC nebo polyethylenu, takže jsou odolné a pevné.

Díky kvalitním pomocníkům bude v bezpečí vše, co máte na zahradě, ať už jde o úrodu, nebo vybavení terasy či stavební materiál. Stačí vědět, jaké jsou možnosti a kdy které ochranné pomůcky použít.