První samostatné bydlení – jak ho vybrat a na co nezapomenout?

Opouštění dětského pokoje, studentských internátů a kolejí a stěhování se do prvního bytu je vzrušující životní krok. Jelikož se jedná o novou zkušenost, možná budete ze začátku trochu tápat. Ať už se stěhujete sami nebo s parterem či partnerkou, neměli byste zapomínat na následující body.

Lokalita

Zvažte, do jaké lokality se stěhujete. Není od věci si na stěhování najmout profesionální firmu, která vše zorganizuje co nejefektivněji. Zjistěte, jaká je dopravní dostupnost místa, jak daleko je vaše škola či zaměstnání a jaká je zdejší občanská vybavenost.

Pravidla majitele

Prostudujte si důkladně nájemní smlouvu. Důležitá je především doba pronájmu. I když bude lhůta ze začátku dost možná krátká, většinou se počítá s jejím prodloužením. Někdy ale majitel může mít s bytem dlouhodobé záměry, a tak je lepší se předem informovat. Stejně tak se informujte, jak se majitel staví k domácím mazlíčkům, pokud plánujete jejich pořízení.

Neberte s sebou všechno

První samostatné bydlení bývá co do rozlohy skrovnější, proto si s sebou vezměte jen to, co skutečně potřebujete. Pokud nebudete chtít pořizovat nový nábytek na míru, a tak si předem rozvrhněte, co kam umístíte. Také je vhodné si předem obhlédnout výtah v domě – může se stát, že nábytek se do něj nevejde.

Nezapomeňte vymalovat

Ještě než se pustíte do vybalování krabic a sestavování skříní, byt vymalujte. Barvami a vzory můžete podtrhnout svou osobnost a dodat svému domovu osobitý ráz. Až poté začněte vrtat poličky, věšet zrcadla a stavět dekorace. V rámci zachování dobrých sousedských vztahů je dobré ostatní nájemníky upozornit na možný hluk.

A můžete bydlet!

Po nastěhování můžete začít řešit organizační nezbytnosti, jako je připojení k internetu a přepis energií. Rezervní klíče od bytu nechte u rodičů nebo přátel, kteří bydlí poblíž. Když si náhodou zabouchnete dveře, ušetříte si starosti a návštěvu zámečníka.