Jak správně vybrat vodovodní baterii do koupelny? Rady přímo od zkušených instalatérů

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak důležitou roli hraje vodovodní baterie v koupelně? Není to jen kus kovu, co pustí vodu do umyvadla. Dokáže dotvořit atmosféru, podtrhnout styl a ve finále ovlivnit i vaši pohodu. Zeptali jsme se zkušených instalatérů z řemeslnického cechu Ekomplex a využili jejich letitých zkušeností, abychom vám poradili, jak vybrat tu pravou baterii pro vaši koupelnu.

Funkčnost „až“ na prvním místě

Než se pustíte do porovnávání designů, zamyslete se nad funkčností. Instalatéři Zlín podotýkají, že baterie musí především dobře sloužit. Tedy bezpodmínečně plnit vaše potřeby a usnadňovat vám každodenní používání. Na co se zaměřit?

Roli hraje typ umyvadla – pro umyvadla na desku se hodí spíše stojánkové baterie, zatímco pro závěsná umyvadla postačí nástěnná.

Zamyslete se také nad výškou baterie, aby pod ní pohodlně prošel proud vody a naplnil dřez.

Co se týče ovládání, pákové baterie jsou velmi pohodlné použití a zároveň šetrné k zápěstím. Termostatické baterie vám však pomohou udržet konstantní teplotu vody.

No, a pokud si plánujete pořídit umyvadlovou baterii se sprchou, zvažte počet sprchových režimů a jejich funkce.

Design, který lahodí oku

Koupelna by měla být designově sjednocená. Je tedy žádoucí, aby vodovodní baterie designově korespondovala s umyvadlem, obklady, vanou a dalším vybavením. Zvolte si proto jeden styl, který se vám líbí a který podtrhne atmosféru vaší koupelny.

Pokud vás omrzela klasika v podobě moderních čistých linií, minimalistického pojetí a chromovaného či nerezového povrchu, nevadí. Můžete zvolit tradiční tvary mosazné baterie s patinou a porcelánovými páčkami.

A tím samozřejmě nabídka baterií nekončí. Instalatéři Ostrava připomínají, že k mání jsou také rustikální varianty (obvykle v bronzovém či měděném provedení) či baterie v retro/vintage stylu.

Kvalita především

Pamatujte na to, že na koupelnovou baterii je vhodné pohlížet jako na dlouhodobou investici. Nesnažte se na ní ušetřit a zaměřte se na kvalitní značkové produkty od renomovaných výrobců.

Zajímat by vás měl materiál těla (nejodolnější a nejkvalitnější je mosaz), ale také kartuše (zárukou dlouhé životnosti bývá keramická). A konečně i povrchová úprava – dostatečně kvalitní spolehlivě ochrání baterii před korozí a poškrábáním.