Zateplení domu a nová fasáda od A do Z

Nová fasáda domu se na starších stavbách nejčastěji realizuje z důvodu zateplení stavby. I starší stavba tak může získat vzhled a vlastnosti domu moderního. Jaké jsou možnosti a aktuální trendy?

Co s původní omítkou?

Když začnete s plánováním zateplení domu, nejprve musíte zanalyzovat stav současné fasády, resp. v ideálním případě stav celé nemovitosti, zejména co se týče obvodových zdí. Má-li například dům starší okna, doporučuje se před zateplením stavby jejich výměna. Stejně tak prozkoumejte, zda nejsou zdi nadměrně vlhké, zda vnější omítka dobře drží, nebo se odlupuje a podobně.

Byla by totiž škoda, abyste do nové fasády museli po čase opět zasahovat například kvůli tomu, že jste izolaci nanesli na původní omítku, která opadává. Je-li to tedy žádoucí, začněte bouracími pracemi, při kterých je stará omítka z domu odstraněna. Případně proveďte výměnu oken, podřezání zdiva a další práce.

Jakou variantu zateplení zvolit?

Pro zateplení fasády se používají různé materiály, které se liší svými vlastnostmi i cenou. Cenově pravděpodobně nejdostupnější je bílý polystyren. Alternativou může být šedý polystyren, který má o něco lepší izolační vlastnosti.

K zateplení domů se také velice často používá minerální vlna. Ta je sice dražší, ale nabízí některé žádoucí vlastnosti, jako je například lepší prostupnost vlhkosti či nehořlavost. Požár je mimochodem jedním z rizik, na která se vztahuje pojištění nemovitosti. Protože i přes použití minerální vlny je v každém domě hořlavých materiálů obrovské množství, jednoznačně vám tento pojistný produkt doporučujeme.

Dále je zde samozřejmě skupina materiálů, která vyniká šetrností k přírodě a udržitelností. Použít lze ovčí vlnu, slámu, korek, konopí, bavlnu a další vlákna přírodního původu nebo například hlínu či jíl. Možnosti jsou poměrně široké. Hlavní nevýhodou je, že přírodní materiál výrazně snáze podléhá zkáze, a to ať už jde o hnilobu či napadení škůdci, vlhkost apod. Výrobci se tyto nevýhody snaží eliminovat nejrůznějšími přípravky a postupy, kterými jsou tyto materiály napuštěny či jinak ošetřeny.

Nanesení fasádní omítky

Když máte hotovou izolační vrstvu, přichází na řadu nanesení nové fasádní omítky. Také zde máte překvapivě mnoho možností. Rozlišujeme omítky akrylátové, silikátové, silikonové či minerální. Akrylátová je ale dnes u rodinných staveb nejpoužívanější variantou.

Jednotlivé varianty se rovněž liší svými vlastnostmi, jako je odolnost proti vlhkosti, UV záření či ulpívání nečistot. Velice důležitá je i estetika. Není-li omítka přetřena ještě fasádní barvou, má podstatný vliv na to, jak bude dům po rekonstrukci vypadat.

Úprava finálního vzhledu pomocí fasádní barvy

Ačkoli zpravidla můžete barevně tónovat i samotnou omítku, zejména v případě specifických barevných tónů či ornamentů na fasádě může větší smysl dávat finalizace fasády pomocí fasádní barvy. Zdroj foto: camel_long / Shutterstock.com