Zařizování ložnice neberte na lehkou váhu

Zařizujete si novou ložnici? Tento úkol je třeba nabrat na lehkou váhu. Vymezení klidného, dobře větraného prostoru ke spánku je nezbytnou podmínkou související s kulturou bydlení. Lůžko je nejindividuálnější, nejintimnější kus nábytku, a proto je požadavek samostatné postele nebo lehátka pro každého člena domácnosti jistě samozřejmý.

lozniceNení také lhostejné, jak velká je postel, do níž se večer ukládáme. Její délka by měla být alespoň o 20 cm delší než je tělo spícího. Uvažujeme-li nad tímto nutným požadavkem a zároveň přeměříme naše typizované postele, zjistíme s překvapením, že tento kus nábytku, který by měl být co nejpohodlnější, začíná být poněkud těsný. Dnešní mladá generace je o mnoho vyšší než generace dědečků i tatínků.

Do dětských pokojů se docela dobře hodí palandy, patrové postele. Uspoří prostory, kde pak můžeme umístit psací stůl, křeslo nebo skříňku. V ložnici dospělých jsou sklopné, zasouvací nebo vyklápěcí postele vždy určitým provizóriem, které může v malém bytě dočasně situaci usnadnit, ale trvale ji nevyřeší.

Často se hovoří také o tom, zda má být postel měkká nebo téměř sparťansky tvrdá. Stanoviska lékařů i architektů se přiklánějí spíše k tvrdému lůžku. Nepříjemnou součásti civilizace je i to, že naše svaly, které nemají dostatek pohybu, částečně degenerují, takže jsme stále náchylnější k chorobám páteře. Měli bychom používat lůžka s rovnou podkladní, jen mírně se prohýbající plochou. Matrace by měly být středně měkké, dokonale tepelně izolující a prodyšné.

Příjemný spánek jako základ

Příjemní spaní je jistě závislé nejen na klidném prostoru a dobrém lůžku, ale i na čistých a větraných lůžkovinách. Ložní prádlo by mělo být lehké, ale zároveň poskytovat přiměřenou tepelnou ochranu, péřové deky, přikrývky z přírodních materiálů, jako je vlna, popřípadě velbloudí srst, syntetická vlákna – to všechno jsou možnosti, z nichž můžeme vybírat.

postel

A jak pokrývky, polštáře nebo peřiny přes den ukládáme? Je pochopitelné, že je musíme nechat dobře vyvětrat při otevřeném okně a bylo by také vhodné, aby k nim měl dostatečný přístup vzduch po celý den. To se ovšem nestane, vsuneme-li je do těsné skříňky s několika malými otvory. Nemáme-li jinou možnost pro ukládání lůžkovin, je nezbytně nutné opravdu důkladně ráno ložní prádlo provětrat.

Dnešní prostor určený ke spaní se jistě nemůže podobat ložnici minulého století, uspořádané podle neměnného a zcela strnulého schématu: manželské dvoulůžko, noční stolky, rozměrné skříně, prádelník, toaletka, třídílné zrcadlo. Současná ložnice je místem dokonalého komfortu a pohodlí, pokojem zařízeným lehkým a účelným nábytkem, prostě pokojem, v němž se dobře cítíme zdravě si odpočineme.