Jak často prát a měnit ručníky?

Ručníky a osušky je třeba často měnit a pravidelně prát. Tato řešení jsou ověřená. Pokud je dodržíte, ručníky zůstanou dlouho kvalitní, měkké, savé a voňavé.

Vyberte si ten nejlepší materiál

Abyste měli doma hezké, neseprané, hebké, měkké, savé a voňavé ručníky, vyberte si kvalitní ručník. Nejlepší ručníky a osušky mají gramáž 450 g/m². Po zakoupení je musíte 2x vyprat než je poprvé použijete. Prvními praními se odstraní průmyslové nečistoty, uvolní i zatáhnou vlákna, aby se nevytahal, ručníky zůstanou nadýchané a lépe budou vstřebávat vodu při osušování těla.

Jak ukládat vlhké a použité ručníky

Měňte ručník i osušku alespoň 1x týdně, abyste předešli zápachu z rozkládajících se kousků kůže a potu. Použitý ručník i osušku nechte volně uschnout při pokojové teplotě rozložené na sušáku nebo šňůře. Topné žebříky využijete jen v zimě. V létě mohou na studeném topném žebříku v koupelně zatuchnout a zapáchat. Zapáchající ručníky vždy vyměňte, ať nepoškodíte své zdraví.

Správný postup praní

Zvolte prací gel či tekuté mýdlo, které se ve vodě skvěle rozpouští. Kapsle zase usnadní dávkování. Prací prášek se někdy ve vláknech usazuje. Nepoužívejte aviváž, jinak se na ručnících vytvoří film, nebudou sát vlhkost a poškodíte vlákna. Pokud máte doma tvrdou vodou, použijte při praní roztok kyseliny citronové nebo trochu octa. Špína snadno pustí, zápach se odstraní a ručníky vydesinfikují. Pro voňavé ručníky použijte esenciální olej, třeba levandulový, který do octa nakapete.

Praní na vyšší teploty

Proti virům a bakteriím perte kvalitní froté ručníky na vyšší teploty, tedy na 60 °C. Bambusové ručníky perte jen při teplotě 40 °C. U umělých vláken sledujte doporučení na štítku. Při nemoci, alergii i astmatu ručníky perte častěji a na vyšší teplotu, s dezinfekce či octem. Více špinavé pracovní ručníky neperte s větším množstvím prášku, jinak se poškodí na barvy. Zvolte delší program s předpírkou.

Sušení ručníků

Ručníky sušte v sušičce na nízkoustřední teplotu. Rychleji schnou a zabráníte tak množení bakterií. V ručnících se často ukládají kousky naší kůže, ulpívají ve vláknech, jsou rozkládány bakteriemi a ty vytvářejí nepříjemný zápach. Přímé sušení na větru venku ve stínu je asi nejšetrnější. Pálící slunce však může vlákna do značné míry poškodit a znehodnotit. Nesušte ručníky na topení, jinak ztvrdnou.

Jak skladovat vyprané ručníky a osušky

Dostatečně suché ručníky a osušky skladujte v uzavřené suché skříňce. Pokud je skladujete v koupelně, dejte pozor na to, aby ručníky nenavlhly, jinak ztratí vůni a začnou zapáchat. Dejte mezi ně do skříně kostky tuhého mýdla. Místo skládání ručníků do komínku je zkuste smotat do válečku. Pak se snadno štosují, využijete plnou kapacitu police, při vyndávání vše nerozházíte a nevytvoří se na nich sklady.