Jak na leknínové jezírko

Jezírka s lekníny jsou úchvatnou podívanou, kterou by chtělo mít na zahradě stále více lidí. Lekníny patří k nejkrásnějším vodním rostlinám. I když trvanlivost jednotlivých květů je omezena na 3-4 dny, zdobí vodní hladinu od jara do podzimu stále nové květy, zatímco odkvetlé klesají zvolna ke dnu.

Velikost leknínového jezírka se určí použitou vegetací. Hloubka se bude pohybovat v rozmezí od 40 do 150 cm, vodní plocha by neměla být menší než 1,5 m2. Lekníny můžeme za přijatelných klimatických podmínek zasadit kdykoliv od března do října. Poněvadž jde o vodní rostliny, musí být dno jezírka alespoň několik centimetrů pod vodou. Vhodná směs zeminy pro vodní rostliny může obsahovat až 30% rašeliny.

leknin

Hlízy leknínů zapustíme do vydatně prohnojené výživné země. Je výhodné použít velký květináč, který ponoříme na dno nádrže. V takovém případě si usnadníme manipulaci s vodními rostlinami v zimním období. Lekníny uložené ve vhodných nádobách přezimují v chladnějším sklepě.

Pokud je v nádrži více než 1 m vody a není nebezpečí promrznutí, mohou zůstat rostliny venku. Při napouštění jezírka převrstvíme zeminu vrstvou oblázků, aby se voda nezkalila. Nejvhodnější doba pro založení tohoto okrasného jezírka je konec května nebo začátek června. Pokud budeme napouštět jezírko studenou vodovodní vodou, je výhodné připouštět vodu po menších dávkách, aby měla čas dostatečně se prohřát.