Jaké jsou druhy a materiály prostěradel?

Kvalitní prostěradlo je nepostradatelné pro klidný a hluboký spánek. Zvolte si proto správný materiál, velikost i střih. Poradíme vám, podle čeho prostěradlo vybírat.

Napínací prostěradlo nebo plachta

  • Plachtová prostěradla ve tvaru obdélníku se volí ve velikosti s dostatečným přesahem na všech stranách matrace, který by měl být minimálně 20 cm pro přehnutí pod matraci po obvodu matrace. Tato prostěradla se musí žehlit.
  • Napínací prostěradla mají v rozích šev, který prostěradlo zahýbá pod matraci a ve spodním okraji provlečenou gumu, která prostěradlo vypne, proto se nemačká, dobře drží a nemusí se žehlit. Dobře změřte hlavně výšku matrace.

Výběr správného rozměru prostěradla

Když už znáte rozdíl mezi plachtou a napínacím prostěradlem, změřte délku, šířku a výšku matrace. Vysoké matrace mají i 40 cm na výšku a vyžadují prostěradla pro vysoké matrace. Běžná prostěradla jsou pro matrace do výšky 20 cm. U bavlněné plachty je uveden rozměr plachty a počítejte s přesahem pod matraci. U napínacích prostěradel jsou uvedeny rozměry matrace či lůžka. Vybírat můžete i z atypických rozměrů, nebo si nechat ušít prostěradlo na míru.

Bavlněná prostěradla

Čistě bavlněná prostěradla jsou napínací i v podobě plachty. Mají dlouhou životnost a jasné barvy i po mnoha vypráních. Jsou hypoalergenní, prodyšná, dobře sají pot, v létě chladí a v zimě hřejí. Ta s napínací gumou je nemusíte žehlit. Plachty nejsou pružné, jsou ušity ze 100% bavlněného plátna a vhodné pro celoroční použití. Dají se vyprat na 60 °C, ty bílé i na 95 °C.

Damašková prostěradla

Damašková prostěradla vám dopřejí komfort a dají se vyprat na 95 °C. Elegantní damašková prostěradla Atlas Gradl s jemnými proužky o šířce 2 cm jsou vyrobena z hustě tkaného damaškového plátna z tenkých nití česané 100% bavlny. Damašek má dlouhou životnost, luxusní vzhled, vysoký lesk i pevnost a malou srážlivost.

Jersey prostěradla

Jersey prostěradla jsou z pružného úpletu, jsou vyrobena z 95% kvalitní bavlny a 5% elastanu, nekrčí se a nemusí se žehlit. Úpletové jersey prostěradlo s vyšší gramáží je příjemné na omak, hodí se na celoroční použití, hlavně na léto.

Froté prostěradla

Froté prostěradla se nežehlí, dokonale přilnou i k vyšším matracím, husté smyčky vytváří příjemný povrch a v zimě příjemně hřejí. Hodí se i na celoroční použití. Na ochranu matrace doporučujeme i nepropustná prostěradla a chrániče matrace.