Tipy pro správný výběr čerpadla

Pro laika není vůbec snadné orientovat se v nabídce čerpadel, pokud si nebudete vybírat běžné zahradní čerpadlo, nebo nebudete chtít čerpat pouze vodu z nádrže. Nesprávným výběrem si můžete přivodit mnoho problémů.

fieldmann-fvc-2003-ekBuď zjistíte, že pro vaše potřeby se zakoupené čerpadlo nehodí, pořídíte čerpadlo se zbytečně předimenzovaným výkonem, nebo čerpadlo nedokáže na danou vzdálenost či hloubku vodu přepravit. Zejména v domácnosti se nejvíce uplatňují čerpadla povrchová, ponorná a kalová. Pro jednotlivé účely je třeba vybrat konkrétní čerpadlo, které je k tomu určeno. Tak například k čerpání pitné vody musí mít čerpadlo i atest na pitnou vodu. Nebo k čerpání kalů a splašků si musíte pořídit výhradně kalové čerpadlo, které je vyrobeno z odolných materiálů. Jeho oběžné kolo zvládne čerpat i husté kapaliny s s pevnými nebo vláknitými nečistotami.

gardena-classic-3000-4Některé dražší typy kalových čerpadel jsou opatřeny i řezákem, který rozřeže větší kusy nečistot a ty následně mohou být bez problémů odčerpány a nezablokují čerpadlo. Každé čerpadlo má jiné vlastnosti, provedení a výkon. Vybírat čerpadlo například k zavlažování zahrady, k čerpání vody z nádrže s dešťovou vodou nebo k čerpání vody ze zatopeného sklepa zvládne určitě každý. Pokud však pořizujeme čerpadlo pro zásobování domácnosti vodou, je vždy vhodné poradit se s odborníkem.

Jak si nechat poradit

Pokud si nevíte rady, nebo chcete prostě o čerpadlech vědět co nejvíce, můžete se obrátit na odborníky např. prostřednictvím webových stránek CerpadlaBezStarosti.cz, kde vám rádi a ochotně poradí, jak vybrat správné čerpadlo. Pro výběr čerpadla je dobré ujasnit si některé základní informace:

  • Co a pro jaké účely chcete čerpat: Čistá, mírně znečištěná voda, odpadní voda nebo kaly? Zásobování vodou, odčerpávání nebo přečerpávání, zalévání zahrady, odčerpávání septiku?
  • Z jakého zdroje budete čerpat: Kopaná studna, vrt, nádrž, zásobník, bazén, jezírko, řeka? Jaká je hloubka a rozměru zdroje?
  • Jaké množství kapaliny potřebujete čerpat: Jaký potřebujeme průtok vody? Jaký potřebujeme tlak?
  • Kam potřebujete kapalinu čerpat: Jaké je celkové převýšení od minimální hladiny zdroje k nejvyššímu výtoku čerpadla? Jaká je celková vodorovná vzdálenost a délka potrubí nebo hadi?
  • Jak bude čerpadlo zapojeno a používáno: Požadované napětí? Manuální nebo automatický provoz? Ochrana proti běhu na sucho?

Kde najdete prodejnu čerpadel

elpumps-jpv-1300-bNechat si poradit či přímo zakoupit čerpadlo můžete ve specializované prodejně ČerpadlaBezStarostí.cz v Praze Vysočanech, která je umístěna v bývalém areálu ČKD na adrese Kolbenova 985/11a, Praha 9. Prodejna je přístupná přímo z Kolbenovy ulice nebo zadním vchodem z areálu, kde je možné zaparkovat.

Pokud pojedete autem, vjeďte do areálu směrem k Freestyle Kolbenka, ihned za vjezdem zatočte vpravo a jeďte cca 100 metrů k prodejně, která se nachází po pravé straně. Pěšky se sem dostanete metrem B nebo tramvají č. 16 na zastávku Kolbenova, odkud půjdete cca 400 m směrem na Černý Most a k Freestyle Kolbenka.