Výměna oken – který druh vybrat

Současný trh nabízí okna plastová, dřevěná či hliníková. Každý materiál má své výhody i nevýhody.

Plastová okna

Jsou odolná vůči vodě, tudíž jsou vhodná do vlhčího prostředí (časté deště či výkyvy počasí). Také poměrně dobře odolávají agresivním látkám z čistících prostředků.

Cenově jsou dostupná, nepotřebují pravidelnou péči.

Jsou poměrně variabilní, lze je vyrobit v různých tvarech i odstínech.

Nevýhodou jsou jejich statické vlastnosti, které na ně přitahují prach. Částečně tomu můžete předejít aplikací speciálních čistidel, která sníží statický náboj plastu.

TIP: Podívejte se na kompletního průvodce jak vybrat plastová okna.

Dřevěná okna

Dřevo je nádherný přírodní materiál, který však vyžaduje pravidelnou péči (nátěry, balzámy).

Není vhodný do vlhkého prostředí. Na vzduch neustále pracuje ( podle počasí – sesychá nebo naopak bobtná), což může ovlivňovat i tvar oken.

Velkou výhodou je tepelná izolace, v příznivých podmínkách je to i dlouhá životnost, která je však podmíněna kvalitní péčí. Případná drobná poškození povrchu ( drobné škrábance či skvrny) lze opravit. V případě většího poškození lze rekonstruovat i celé okno (správnými truhlářskými postupy).

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Také vliv slunečního záření není nezanedbatelný, neboť dřevo jeho působením bledne, je tedy potřeba pravidelně obnovovat lak.

Hliníková okna

Hliník nemá tak kvalitní tepelné a izolační vlastnosti. Jeho přednosti jsou spíše mechanického rázu – snáší větší zátěž, je odolnější vůči větru a dešti, dají se z něj vyrobit větší okna, proto je vhodný především pro okna do veřejných administrativních budov či luxusních rezidencí. Podtrhuje tak jejich moderní vzhled. Lze je ovládat automatizovaně na dálku nebo přes počítačovou síť. Těchto výhod využívají právě administrativní budovy. Také nevyžaduje žádnou větší údržbu. Má velkou trvanlivost.

TIP: Podívejte se jak správně vybrat hliníková okna.

Nevýhodu je vysoká pořizovací cena a má horší tepelně – izolační vlastnosti.

Tip: prohlédněte si náš magazín o základních školách.