Jak vybrat vhodný plot k domu či zahradě

Plot nejen ohraničuje pozemek, ale taká chrání majetek, svým vzhledem dotváří atmosféru bydlení a dalo by se říci, že částečně reprezentuje váš prostor.

Dnešní nabídka pro jeho výrobu je poměrně široká a trh poskytuje celou řadu materiálů. Můžete si tak postavit plot dřevěný, drátěný, kamenný, betonový nebo vypěstovat plot živý.

Než začnete s jeho výstavbou, měli byste si zjistit, co který materiál vyžaduje. A to nejen z hlediska technického, ale i finančního. Také je dobré vzít v úvahu, že každý materiál má jinak dlouhou životnost. Plot je nejen výstavba, ale i následná údržba, která je také u každého druhu materiálu různá a finančně jinak náročná.

Je dobré také přihlédnout k místní infrastuktuře (dopravní situace, styl bydlení ostatních sousedů). Zajisté byste nebyli rádi, kdyby váš plot působil „jako pěst na oko“.

Vzhledem k tomu, že plot se v současné době stává důležitým architektonickým prvkem, měli byste k této skutečnosti přihlédnout – respektovat charakter domu i budoucí zahrady. Podle toho volte materiál či techniky jeho výstavby. Důležitou roli však hraje i barva a tvar oplocení.

Vzhledem k tomu, že plot určuje i vaše soukromí, ovlivňuje to i jeho výšku a „propustnost“.

Výběr materiálů

Cenově dostupné jsou ploty drátěné, které jsou vhodné na větší pozemek. Pokud podél nich osázíte vhodné keříky, za nějaký čas ochrání vaše soukromí.

Skvělou volbou jsou Plechové panely oplocení

Další možností jsou ploty dřevěné. Tady je ještě možnost výběru – s betonovou podezdívkou nebo bez ním. Je náročnější na údržbu, neboť je potřeba jej pravidelně natírat, jinak vám dlouho nevydrží.

Mezi bezúdržbové patří ploty z plastu. Nemusíte je natírat a jsou odolné proti škůdcům. Pravdou je, že moc parády nenadělají, ale to už je na vás.

Hitem poslední doby se stávají ploty z betonu a kamení či ploty gabionové – gabionové sítě se vyplní kamenivem. Jejich největší výhodou je široká škála využití, nižší pořizovací cena, snadné použití a okamžitá funkčnost. Gabionové prvky lze také efektivně kombinovat se dřevem nebo železnou výplní.

Živé ploty vyžadují dostatek času, ale mají své kouzlo. Také je nutno počítat s následnou péčí. Cena se odvíjí od výběru dřevin a hrozí zde riziko, že ne všechny se uchytí. Musíte mít i na paměti, hlavně u menších pozemků, že plně vzrostlý plot zabere i část zahrady.

Tip: Prohlédněte si náš magazín pro 50 a více.