Domácí dílna, to je místnost, která byla dříve pro každého muže svatyní. Dnes už tolik mužů k řemeslné práci netíhne, ale i tak není na škodu mít doma to správné nářadí. Výroba, opravy, rekonstrukce, to vše si žádá ty správné pomůcky a pokud žádné nemáte, ukážeme si, co by ve vaší domácí dílně nemělo chybět. Nebylo by rozumné, abychom pro první vybavení dílny nakoupili bohatou výbavu nářadí i s nástroji, které buď budeme potřebovat zcela výjimečně, nebo jak se později ukáže nebudeme potřebovat vůbec. Proto začneme se základní výbavou nářadí, bez něhož se při běžné práci neobejdeme, a později budeme podle zaměření práce jednotlivé nářadí dokupovat tak, jak to speciální potřeba bude vyžadovat.
Nářadí uložíme tak, abychom měli přehled o jeho umístění a mohli je vypěstovaným návykem nalézt i se zavázanýma očima. Nejvhodnější je dřevěná skříňka (otevřená nebo uzavíratelná), v níž jsou pro jednotlivá nářadí předem vyhrazena místa podle jejich rozměrů a tvaru. Nářadí ukládáme mezi vhodně umístěné špalíčky nebo zavěšujeme na háčky, popřípadě do ok na látkách. Drobné nářadí ukládáme do přihrádek nebo krabiček. Pro práce mimo dílnu je účelná přenosná skříňka (obvykle
plechová) s držadlem, do níž uložíme jen to nářadí, které pro daný případ potřebujeme. Po skončení práce vrátíme nářadí opět na jejich stálé místo. Pracujeme-li často mimo dílnu, vyplatí se mít některé základní nářadí dvojmo (jedno z nich v přenosné skříňce a doplňovat je podle potřeby výběrem speciálního nařadí z dílny). Základní sada nářadí umožňuje jak práci s dřevem, tak i s kovem a často ji uplatníme i při jiných potřebách, např. při elektroinstalaci, vodovodní instalaci apod.
V prvním vybavení bychom měli mít alespoň toto nářadí:
Kladivo
Nejvhodnější pro naši práci je zámečnické kladivo o hmotnosti 200-300 g, s násadou o délce asi 25 cm (násada z tvrdého dřeva má oválný profil, aby se dobře svírala v dlani). Těleso je na násadě upevněno klínem (z oceli nebo z tvrdého dřeva), který je vsazen do rozštěpení násady v oku tělesa. V praxi poznáme, že dobře volené kladívko naši práci zpříjemňuje, špatné znesnadňuje.
Štípací kleště
Štípací kleště jsou určeny nejen ke štípání měkkého drátu a tahání hřebíků, ale mají dosti široké použití v běžných údržbářských pracích. Předpokladem dobré práce jsou ostré čelistí kleští. Proto volíme raději kleště kované, jejichž čelisti se neotupí tak snadno jako čelisti kleští litinových.
Ploché kleště
Ploché kleště mají ploché čelisti s hladkými nebo vroubkovanými plochami. Používají se k držení a rovnání plechu a drátu nebo jiných materiálů a předmětů. Rukojeti kleští jsou přizpůsobeny tvaru svírajících kleští.
Trubkové kleště
Trubkové kleště jsou opatřeny okrouhlými čelistmi s ozubením pro sevření kruhových profilů materiálu. Čelisti jsou přestavitelné na různé průměry trubek. Kleště se např. uplatňují při instalačních pracích s potrubím. Podle průměru trubek používáme kleště různých velikostí. Pro naše účely jsou nejvhodnější kleště o velikosti maximálního rozevření čelistí do 40 mm.
Kombinační kleště
Kombinační kleště spojují výhody plochých, trubkových a štípacich kleští, protože jsou jejich kombinací (odtud jejich název). Hodí se pro práci s různým materiálem od drátů po trubky. V elektrotechnice používáme tyto kleště s izolovanými rukojeťmi, aby ruka nepřišla nedopatřením při práci na vodičích do přímého styku s elektrickým proudem.
Šroubováky
Šroubováky bychom měli mít ve výbavě alespoň ve 3 velikostech:
- malý o šíři pracovního ostří do 3 mm
- střední do 6 mm
- velký do 10 mm
V poslední době se stále častěji uplatňují šroubováky křížové, pořídíme si proto pro začátek alespoň jeden střední velikosti do 6 mm.
Pilníky
Pilníky jsou v několika velikostech a mají nejrůznější profily: plochý, půlkulatý, kulatý, čtvercový, trojúhelníkový, nožový a jehlový. Pro začátek nám postačí 2-3 pilníky střední velikosti, hrubší pilník plochý a jeden půlkulatý, popřípadě i kulatý, a alespoň jeden jemný menší pilník, nejlépe půlkulatého profilu. Postupně tuto sadu podle potřeby doplňujeme.
Rašple
Rašple slouží pro povrchovou úpravu dřeva v místech, která nejsou dostupná hoblíkem. V základní výbavě postačí jedna rašple půlkulatého profilu, spíše hrubší.
Dláta
Dláta bychom měli mít dvě: jedno úzké na užší drážky a otvory ve dřevě – do 10 mm, druhé širší – do 20 až 25 mm, obě plochá.
Pila na dřevo
Motorová pila na dřevo je nejvhodnější univerzální se širokým listem, asi 30 cm dlouhým a 6 cm střední šíře, opatřená rukojetí (ocaska).
Pila na kov
Pila na kov se skládá z rámu, do něhož se vkládají a napínají výměnné pilové listy s oboustranným nebo jednostranným ostřím. Čím je tvrdší materiál, tím jemnější musí být zuby pily. Opatříme si raději několik listů, protože při práci s tvrdším kovem se zuby dosti otupují a někdy při nepříznivých podmínkách i vylomí.
Ruční vrtačka
Ruční vrtačka s klikou a převodem ozubenými koly na vřeteno je nezbytnou pomůckou v naší výbavě. Dříve nebo později, až se naše praxe rozšíří, budeme uvažovat o koupi elektrické vrtačky, která se dá použít s různými doplňky i pro jiné práce než je samotné vrtání otvorů. Vrtačku doplňuje sada spirálových vrtáků pro vrtání otvorů ve dřevě i v kovech a důlčík pro vyražení středu otvoru před vrtáním.
Hoblík
Hoblík postačí zatím jeden střední velikosti – o délce asi 25 cm, nejlépe s nožem opatřeným lámačem třísek.
Ostatní nářadí
Ostatní nářadí, jako svěrák, plochý sekáč, nůžky na plech, maticové klíče, ruční vrtáčky, drátěný kartáč, škrabka, štětka, metr, posuvné měřítko a pravítko doplňují základní výbavu domácí dílny.
Při stavebních pracích rozšíříme výbavu o další nářadí. V dalších etapách si pořizujeme podle potřeby a možnosti další pomůcky. Užitečná je v konečné fázi hoblice pro práci se dřevem, elektrická vrtačka s vhodnými doplňky, elektrická okružní pila, elektrická pájka, později popřípadě i svařovací zařízení. Z nástrojů rozšíříme postupně počet hoblíků, šroubováků, sadu pilníků, vrtáků a v případě potřeby si opatříme běžné velikosti závitníků a závitnic. Takovéto vybavení odpovídá již řemeslnické úrovni, přesto je však můžeme stále doplňovat se zaměřením na speciální práci, kterou budeme plánovat.