Tato podzemní lednice nepotřebuje žádnou elektřinu

Lednice jsou spotřebiče, které spotřebovávají nejvíce elektrické energie z celé domácnosti. Pro mnoho lidí se nabízí udržitelné řešení pro chlazení potravin, které nespotřebovává žádnou elektrickou energii. Jedná se o projekt s názvem Groundfridge. Jde o malý sklep, který může kdokoliv zakopat na zahradě a používat ho jako běžnou ledničku. Chladící systém je založený na jednoduchém principu, který se používat už před stovkami let.

Jak Groundfridge funguje?

Tato lednice využívá izolaci v podobě zeminy a díky tomu vydrží uvnitř chladná po celý rok. Je vhodná pro skladování ovoce, zeleniny, vín, sýrů i uzenin. Tato lednice je lehká, snadno se přenáší i instaluje. Na rozdíl od sklepa nevyžaduje instalace této lednice žádné povolení. Lednice je natolik velká, že se do ní vejdou 2 osoby. Pro instalaci je potřeba vykopat jámu. Zemina z jámy se následně použije k tomu, aby se umístila na lednici. Je potřeba vrstva silná 1 metr.

Groundfridge je vybavena ventilátorem na baterie, který v noci nasává studený vzduch. Skvělé je, že se může tato lednice používat na místech, kde lidé nemají přístup k elektrické energii a díky tomu mohou zdarma skladovat a chladit své potraviny. Nad tuto lednici je vhodné vysadit nějakou vegetaci, třeba křoví nebo strom, který se postará o stín a o snižování teploty. Groundfridge navrhl holandský designer Floris Schoonderbeek.

Pokud by začalo tuto lednici používat mnoho lidí po celém světě, znamenalo by to výrazné snížení spotřeby elektrické energie a tím pádem i emisí CO2. Více informací můžete najít na stránkách projektu Groundfridge.com.