Okrasné květiny na zahradu: 3. díl

Kolem svého domu si můžete vytvořit příjemnou atmosféru, kterou může vykouzlit pouze okrasná zahrada plná okrasných stromů, keřů a okrasných květin. Pro okrasné květiny vám však může posloužit i malá předzahrádka přímo u vchodu do domu, která bude potěšením pro vás i pro kolemjdoucí. Pokud nemáte dostatek času nebo i trpělivosti, můžete si do předzahrádky vysadit některé nenáročné okrasné květiny, se kterými nebudete mít v dalších letech žádnou práci.

K takovým květinám patří skromné, ale krásné květiny, jako je:

Pivoňka

Pivoňky patří k nejtradičnějším zahradním květinám. Mají bohaté květenství, jsou nenáročné a termín trvalka je více než výstižný, neboť na stanovišti vydrží i několik desítek let. V poslední době jsou oblíbené dřevité pivoňky, které ve formě polokeře dorůstají do výšky a šířky až 2 m. Jiným typem jsou bylinné pivoňky. Všechny druhy pivoněk na zahradě nejlépe vyniknou jako samostatné nebo v malých jednodruhových skupinách.

Pivoňka
Pivoňka

Lupina

Lupina patří právě k těm okrasným květinám, které zasadíte a už se o ně nemusíte v dalších letech vůbec starat. Zvláště pokud jim vyberete vhodné stanoviště, kde nebude celodenní úpal a přílišné sucho. Půda by měla být hluboká, propustná a s nižším obsahem vápna. Hroznovité vzpřímené květenství lupiny, jinak také vlčího bobu zdobí zahradu nejrůznějšími pastelovými barvami.

Lupina
Lupina

Rudbekie

Rudbekie, nebo také třapatka je 0,5-1 m vysoká trvalka tvořící bohatě větvené stonky, na jejichž koncích vyrůstají na konci léta výrazné květy žluté, oranžové, tmavohnědé či mahagonově červené barvy. Vyžaduje humózní živnou půdu, plné slunce a střední zálivku. Třapatky se pěstují buď jako trvalky, anebo jednoletky. Kromě vysokých druhů jsou i nízko rostoucí třapatky, dorůstající do 20-30 cm, které se hodí do předzahrádky.

Rudbekie
Rudbekie

Afrikány

Tato skromná a nenáročná okrasná květina nechybí snad v žádné zahradě, ani v předzahrádce. Její správný název je aksamitník, ovšem zlidovělo pojmenování afrikán. Jsou to krásné letničky, které kvetou po celé léto. Pěstují se většinou na okrajích záhonů, ale i v truhlících na okně nebo u zahradního posezení. Jejich intenzivní anýzová vůně přiláká na zahradu velké množství motýlů. Využívá se také k zapuzení mšic a škodlivých háďátek od ostatních květin, nebo i od zeleniny.

Afrikány
Afrikány