Okrasné květiny na zahradu: 2. díl

květiny na zahradě
květiny na zahradě

Okrasnou zahradu bez květin si neumí asi nikdo představit. Ideální je vysazovat okrasné květiny na zahradu tak, aby nám v zahradě stále něco kvetlo. Podle toho je třeba volit i jednotlivé druhy květin, které mají odlišnou dobu kvetení. Jen tak docílíme, že nám v zahradě bude kvést vždy nějaká rostlina od časného jara až do pozdního podzimu. Některé okrasné květiny můžeme pouze zasadit a už se o ně nemusíme starat, jiné naopak určitou péči vyžadují.

Růže

O růži se již po staletí mluví jako o královně květin. Pravdou je také, že je symbolem krásy, lásky a přátelství mezi lidmi. Keřové růže se vyskytují v každé venkovské zahradě, ale i na veřejných prostorách. Oblibu si růže získaly pro svou nenáročnost na pěstování, přizpůsobivost různým podmínkám, dlouhověkost a především krásu květů a širokou paletu barev. Dobře rostou v písčitohlinité půdě a vyžadují dostatek vláhy a vzduchu. Vhodné je přihnojování a na jaře zapracování kvalitního kompostu. Aby půda vydržela svěží a kyprá, můžeme na ni rozhodit rašelinu nebo posečenou trávu.

růže
růže

Růže z Jericha

Především to není růže, ale pnoucí rostlina, jejíž správné jméno je zimolez a také se jí říká kozí list. Její popínavosti se využívá k zakrývání nevzledných stěn, nebo k vytvoření příjemného zakoutí na zahradě. V přírodě roste jako ovíjivá liána, hlavně v teplých a světlých lesích. Na zahradě roste dobře i v nekvalitní, spíše vápnité půdě. Vyhovuje jí polostín, ale rostě i ve stínu. Na slunci vyžaduje častou zálivku. Poskytnete-li ji oporu, dorůstá až do 5 m.

růže z jericha
růže z jericha

Hortenzie

Oblibu si hortenzie získala nádhernými květy velkých rozměrů a různých barev. Jedná se o keř, jehož krása vynikne, když se pěstuje samostatně na poloslunném místě se slabě kyselou půdou, nesnáší vápník. Přes léto jim stačí normální vlhkost, v době růstu a kvetení potřebují hodně vody, jinak rychle vadnou. Od srpna se zalévání omezuje. Při růstu je dobré hortenzii přihnojovat organickými i minerálními hnojivy. Po odkvetení se odstraní pouze květy, stonky se neseřezávají ani na jaře.

Hortenzie
Hortenzie

Karafiát

Karafiátů je spousta odrůd. Na zahradách se nejčastěji pěstují vytrvalé nízké druhy, které dokáží vytvořit trsy nebo polštáře květů kvetoucích od bílé, přes růžovou, červenou, tmavě vínovou a další barvy. Nejlépe se nízkým karafiátům daří na zídkách či na skalkách, neboť jsou nenáročné na péči, nestojí mnoho peněz, dobře snášejí plné slunce a štěrkovitou půdu chudou na živiny. Raději snesou sucho než přemokření.

Karafiát
Karafiát