Okrasné květiny na zahradu: 4. díl

Květiny na zahradu
Květiny na zahradu

Pěstování okrasných květin na zahradách má tradici starou několik staletí. Některé druhy okrasných květin jsou známé v nezměněné podobě, ale jsou i květiny, které byly postupně vyšlechtěny. Buď do mnohem krásnější a zajímavější podoby, nebo kvůli zvýšení jejich odolnosti a přizpůsobivosti dnešnímu prostředí. Svůj vliv na pěstování mají nejen povětrnostní podmínky, ale i různá zeměpisná pásma, nadmořská výška, teplotní rozdíly a další faktory. Jsou však druhy, které pro svou nezdolnost, universálnost a přizpůsobivost můžete pěstovat na jakékoliv zahradě.

Plaménka

Plamenky, známější pod jménem floxy, jsou nenáročné květiny, které ke svému životu potřebují hlavně dostatek světla, jinak prospívají na jakémkoliv stanovišti, kam svítí slunce po větší část dne. Pěstuje se několik druhů, mezi nejznámější patří plemenka latnatá a šídlolistá. První je vzpřímená květina až 1 m vysoká, druhá je půdopokryvná skalnička. Dokáže dokonale pokrýt půdu a roste i na velmi kamenitých a suchých půdách s nedostatkem živin. Plamenky, čili floxy mají nespočet barev.

Plaménka
Plaménka

Dlužicha

Tato skromná a nenáročná trvalka je ozdobou zahrad a skalek. Postupem let přibývají stále nové odrůdy s jinou kresbou a barvou listů. Krásně vypadají jak na samostatném záhonu, tak i v kompozici s jinými rostlinami. Květy jsou drobné, ale nápadné zvonky a například mezi kameny dělá dlužicha krásné bochánky. Půdu potřebují bohatou na humus, raději kyselejší, dobře propustnou, ale také držící vláhu. Na jaře je dobré květinám přidat čerstvý kompost.

Dlužicha
Dlužicha

Kakost

V Česku roste kakost luční, maličký, bahenní nebo smrdutý, což je léčivka. Na zahradách patří kakost k nejlepším výplňovým rostlinám, které jsou skromné a vděčné, neboť si poradí i se suchou půdou například pod stromy, ale i na přímém slunci nebo ve vlhkém stinném koutě. Půvabný tvar květů a jejich barevná škála, sahající od sněhobílé, přes nejrůznější odstíny růžové, fialové až k modré, jsou důvodem velké obliby kakostu v našich zahradách.

Kakost
Kakost

Rozchodník

Jedná se o mimořádně odolné a mrazuvzdorné trvalky, které se v posledních letech stávají stále oblíbenější. Jejich okrasná funkce je dána jak zbarvením listů do červena, či krémově bíla, tmavě vínova až čokoládova, tak krásnými kvítky. V průběhu vegetace se listy často výrazně mění. Rozchodník snáší dobře sucho, dobře propustnou půdu a celodenní slunce. Mohou se pěstovat na záhonech, v nádobách i jako půdopokryvné skalničky.

Rozchodník
Rozchodník