Jak ošetřovat živé ploty

Živé ploty jsou okrasou každého pozemku. Mnoho lidí se jim vyhýbá, protože se obává, že by bylo jejich udržování příliš pracné. Při správné péči je udržování plotu snadné a zabere jen minimum času. Pokud o živém plotu uvažujete nebo už nějaký máte, poradíme, jak ho ošetřovat.

Péče o živý plot

Nestejnoměrně a řídce rostoucí druhy dřevin v živém plotě musíme po několika letech zmlazovat. Zmlazování je na místě i tam, kde je živý plot zanedbán nebo ohlodán. Zmlazovací řez provádíme obyčejně od listopadu do konce února. Silné seříznutí, až nízko nad zemí (10-15 centimetrů), působí u některých rostlinných druhů velmi dobře. Podporuje obnovení živého plotu ze spodních skrytých pupenů, které se probudí, plot proroste a zhoustne. K práci potřebujeme ostrou zahradnickou pilku, ostrý nůž k vyhlazování větších řezů a zahradnický vosk k jejich zalepení.

Jestliže některé keře v živém plotu uschnou nebo odumírají, musíme je vykopat, odstranit příčinu a zasadit novou rostlinu stejného druhu. Mnohdy musíme do vzniklé mezery vysadit dvě sazenice, na každou z obou vnějších stěn živého plotu. Přitom obvykle sousední keře silně seřízneme, aby neutlačovaly nově vysázené exempláře. Je-li mezera v živém plotu jen malá, stačí, když ji před řezem opleteme sousedními větvemi, a tím uzavřeme.

Všechny živé ploty vyžadují na zimu určitá opatření. Dosti vláhy na podzim a před příchodem mrazů je pro živý plot nezbytné, jinak se v něm objeví díry. Nejlépe je, vykopeme-li po stranách každé rostliny rýhy, do nichž pustíme vodu. Stále zelené živé ploty nemají trpět nedostatkem vody ani v zimě. Kořeny choulostivějších druhů musíme na zimu zakrýt chvojím, listím nebo hnojem, ovšem dobře zetlelým. Choulostivé stále zelené živé ploty musíme chránit kostrou z latěk a chvojí. Dřevinám v živém plotu mnohdy neškodí ani tak mráz, jako nedostatek vody. Na jaře musíme chránit stále zelené živé ploty před slunečními paprsky roštím, lýkovými rohožemi a pytlovinami, jimiž obkládáme zvláště jižní stranu.