Chcete oživit vaši zahradu? vybudujte si zahradní jezírko

Máte rádi vodu, protože Vás její konejšivé zurčení uklidňuje a v jejích kapkách a strouhách zapomenete na každodenní trápení a boly? Pak si určitě nenechejte ujít rybníček či zahradní jezírko, které si můžete během jediného dne sami nainstalovat do své zahrádky. Je to nejen atraktivní záležitost, ale také prvek, který dokáže zlepšit klima Vaší zahrady.

Najděte si vhodné místo

Sníte o zahradním jezírku už dlouho? Pak se přestaňte oddávat snění a najděte vhodné místo, které by splnilo Váš dávný sen. Není vhodné jej například situovat na jižní stranu, protože by jej letní sluníčko mohlo vysušovat a také rostlinám, které si do něj vysadíte, byste tím neprokázali službu. Severní strana je zase dost chladná, a pokud by v bezprostřední blízkosti dopadal stín vzrostlých stromů, pak mu opět nepomůžete, a navíc napadané listí dokáže v rybníčku udělat pěknou paseku.

Co tedy budete potřebovat?

Jednak rybniční nádrž, krumpáč, lopatu a kolečko, písek, vodováhu, hadici s přípojkou vody a samozřejmě dekorativní štěrk. Výkop musí být asi o deset centimetrů hlubší, než je hloubka výlisku, poté vodováhou zkontrolujete, zda je nádrž dobře usazená a můžete si začít zasypávat pískem. Když jezírko správně usadíte a důkladně zasypete pískem, pak jeho okolí řádně začistěte a doplňte dekorativním štěrkem nebo také kůrou či oblázky. Nezapomeňte rybníček vybavit čerpadlem anebo třeba vodotryskem či světly. Je dobré čerpadlo zapojit poté, co se usadí kal. Takto vybavené jezírko se stane chloubou vaší zahrádky, a abyste se u něj cítili ještě příjemněji, můžete do něj zasadit také menší druhy vodních živočichů. Vhodní jsou například hlemýždi, kteří zde budou vegetovat a rozmnožovat se. Nezapomeňte ani na vodní rostliny, které tak dotvoří celkový ráz Vašeho malého vodního království. Teď už jenom stačí zasednout k jezírku a kochat se jeho krásou.

A jak jste si zahrádku oživili Vy? Dáváte přednost rybníčku nebo volíte raději skalku?