Budování záhonu

K tomu budeme potřebovat vhodné slunné stanoviště. Bylinky můžeme pěstovat jak na speciálním ostrůvku, tak na tradičním záhonu. Pokud se rozhodneme pro malý ostrůvek, ohraničíme jej nejlépe přírodními kameny, nebo třeba i dlažebními kostkami. Tvar záhonku si může každý zvolit podle svého uvážení. Princip jeho budování bude vždy stejný. Efektní je například tvar šneka, který bude působit dekorativně, když tento neobvyklý tvar osázíme různobarevnými bylinkami. Navíc třeba medonosné bylinky lákají na zahradu včely a na kamenech rádi sedávají motýli.

Přírodní kameny působí vždy přirozeně. Pokud máme zahradu do svahu, můžeme z kamenů vybudovat suché zídky, které nám umožní jednak snažší péči o rostliny, a jednak budou působit efektně. Vůbec vyvýšené záhony jsou posledním trendem. I v užitkové zahradě si můžete budovat vyvýšené záhony. Pokud máte možnost si nechat dovézt z blízkého okolí fůru vhodných kamenů, velmi si usnadníte práci při pozdějším plení i sklizni.

Pokud se vám nechce navážet na svou zahradu kamenivo, můžete přesto budovat alespoň vyvýšené záhony. Stačí si pořídit vhodné tvarovky z betonu či podobného materiálu, nebo i proutěné pletivo. Doporučená šířka takového vyvýšeného záhonu je maximálně metr a půl, délka záleží na vás. Z vybraného místa odrýpete drny, odryjete zeminu do hloubky zhruba 25 cm a pokud chcete zabránit hrabošům v ničení úrody, můžete položit králičí pletivo. Pak asi do výše 40 cm navrstvíte hrubší materiál, jako jsou větvičky z prořezu stromů, dřevěná drť apd., na to asi po třech cm střídavě zbytky trvalek, listí a posečené trávy. Na to můžete navrstvit obrácené drny a kompost a teprve navrch zeminu z výkopu. Záhon se naplní až po okraj hrazení a můžete začít s výsadbou.