Využijte bylinky ze zahrádky a připravte si vlastní domácí čaj.

Obrovským fenoménem současné doby se stává pěstování bylinek a není k tomu ani potřeba velká zahrada, postačí totiž květináče a balkon či okenní parapet. Aromatické rostlinky i léčivky nejen pomáhají, ale pěkně vypadají a navíc nádherně voní. Díky těmto vlastnostem zkrášlí každý koutek, ve kterém je budete pěstovat.

Zahradnická i bylinkářská sezóna je v plném proudu a tak nezbývá, než pomalu začít sklízet, co nám nadělila příroda, či jsme si sami vypěstovali.

Kvalitní nálevové směsi připravené z dobře usušených a uskladněných bylinek nám pomohou na celou řadu neduhů – nachlazení, únava, migrény, ale i třeba psychická zátěž. Také si z nich můžeme připravit skvělou očistnou kúru pro naše tělo. Práce s bylinkami je navíc příjemná aromaterapie.

Příprava směsí – na co musíme pamatovat.

Každá bylinka má jiné účinky, než je začnete míchat, měli byste se s nimi seznámit. Také byste měli vědět, která bylinka je na co vhodná. Některé bylinky se hodí pouze k jednomu účelu, jiné mají více možností použití.

Sypané směsi nebo balené v sáčku?

Je na každém, jakou formu zvolí, porcované směsi jsou vhodné pro případ, že nemáme příliš mnoho času. Sáčky pro bylinné směsi se navíc dají poměrně snadno sehnat.

Která bylinka na co?

Při kombinaci bylinek je důležité brát v úvahu aktuální zdravotní stav, případně reakce na různé druhy alergenů. Některá omezení se týkají také malých dětí či těhotných a kojících. Proto je důležité znát vlastnosti a účinky jednotlivých bylinek. Další, co je důležité si uvědomit je, že bylinky rozhodně nenahradí léčbu běžnými léky předepsanými lékařem.

  • Na nachlazení pomůže bez černý, heřmánek, jitrocel, lipový květ, mateřídouška, meduňka, podběl, měsíček, šalvěj, třapatka nebo yzop.
  • Proti chřipce a virózám jsou vhodné bez černý, heřmánek, kopřiva, lípa, máta, mateřídouška, měsíček, podběl, řebříček nebo šalvěj.
  • Čistící účinky má jahodník, jitrocel, kopřiva, měsíček, smetanka nebo třezalka.
  • Proti zánětům pomůže bez černý, divizna, heřmánek, jahodník, jitrocel, kontryhel, levandule, máta, mateřídouška, měsíček, řebříček, saturejka, šalvěj, třezalka nebo třapatka.
  • Proti depresi a únavě pomáhá dobromysl, heřmánek, lípa, meduňka, rozmarýn nebo třezalka.
  • Dobrý spánek podpoří a nespavost zažene bez černý, divizna, heřmánek, majoránka, mateřídouška nebo meduňka.