Změňte svůj interiér pomocí koberců

Zná to jistě každý. Po nějaké době se vám okouká každý interiér. Pokud se hned nechcete pouštět do úplné rekonstrukce a za změnu utrácet velké peníze, pořiďte si koberec. Uvidíte jak taková drobnost může kompletně změnit celý váš interiér. Koberec váš prostor zútulní a zlepší akustické vlastnosti dané místnosti. Řekněte co může být po ránu lepšího než zabořit nohy do teplého vlněného koberce.

Na trhu je velké množství jednotlivých koberců, které se liší nejen materiálem, barevným provedením nebo tvarem. Někdy je proto těžké se v nabídce vyznat. Přinášíme vám několik zajímavých informací, které vám s výběrem vašeho nového bytového doplňku pomohou.

Celoplošné koberce

Pokud hledáte odolnou podlahovou krytinu, která zútulní váš interiér tak je celoplošný koberec ideálním řešením. Chození v místnosti, kde je celoplošný koberec je velmi příjemné. Potěší vás tichým a měkkým došlapem. Celoplošný koberec brání víření prachu v místnosti a vy se tak nemusíte bát nepříjemných chuchvalců.

Při výběru celoplošného koberce je důležité zajímat se o způsob výroby a z jakého materiálu je koberec vyroben. Způsob výroby probíhá buďto ručně nebo pomocí speciálních strojů. Můžete si vybrat mezi koberci tkanými, všívanými, vázanými, vpichovanými či chemicky pojenými.

Dle materiálu je pak rozdělujeme na:

  • přírodní (hedvábí, vlna, juta, ovčí kůže, bavlna)

  • syntetické (akrylová vlákna, polyesterová vlákna, polypropylenová vlákna)

Podkladová vrstva pak může být vytvořena z gumy, juty, vlny nebo latexu. Můžete si vybrat zda chcete koberec s dlouhým či krátkým vlasem. Pokud máte rádi luxus, pořiďte si koberec ručně vyráběný z přírodních vláken.

Rozhodující je kde bude váš nový koberec umístěn, podle toho je dělíme na:

  • bytové (obývací pokoje, ložnice, jídelny)

  • zátěžové (vhodné do zatěžovaných chodeb, kanceláří)

V nabídce obchodů s koberci bývají k dostání šíře 3, 4 a 5 metrů. Kdo je alespoň trochu domácím kutilem říká si, že koberec zvládne položit sám. Vždy je, ale lepší přenechat to odborníkům. Ti vám místnost zaměří, koberec dovezou až domů, položí a nalepí. Vy už se pak můžete jen v klidu kochat novou podlahou.

Kusové koberce

Milujete svou dřevěnou podlahu, ale zároveň toužíte po měkkém koberci? Řešením jsou pro vás kusové koberce. Umístěte je pod svou pohovku v obývacím pokoji, pod jídelní stůl nebo vedle manželské postele. Dodají vašemu interiéru úplně jiný ráz. Slaďte pomocí koberců svůj interiér, k dostání je nepřeberné množství barevných variant a vzorů.

Stejně jako u celoplošných koberců i kusových koberců existuje celá řada:

  • z umělého vlákna – velmi odolné, vhodné pro alergiky

  • vlněné – komfortní, barevně i tvarově stálé, zlepšují akustiku místnosti

  • shaggy – koberce s dlouhým vlasem, vysoká kvalita, nevšední design, v současnosti nejpodávanější typ

  • orientální – ručně šité a tkané koberce s orientálními vzory

  • dětské – velmi odolné, na výběr z několika vzorů

Jakou vybrat velikost?

Zvolit správný rozměr je velmi důležité. Pokud vybíráte koberec pod konferenční stolek, pořádně změřte daný prostor. Z jedné strany by měl být vymezen sedačkou a z druhé strany křesly, která musí být celou svou plochou na koberci.

Při výběru koberce pod jídelní stůl zase musíte brát v úvahu židle a manipulaci s nimi. Koberec by měl být dostatečně velký, abyste se při odsouvání nedostali za jeho hranu. Obecně jsou nejvíce kupované rozměry 120 x 170 cm a 140 x 200 cm.

Doufáme, že pro vás bude tento článek inspirací a že se rozhodnete pro změnu svého okoukaného interiéru. Vyberte si koberec, který vás nejvíce zaujme. Nebojte se experimentovat a pořiďte si třeba žlutý koberec. Žlutá nebo zelená barva letos letí a vám se krásně rozzáří interiér. Uvidíte, že vám váš nový bytový doplněk bude závidět každá návštěva.