Aktuální téma, které se probírá v každé domácnosti, je správně větrání. Někomu je teplo, jiný se zase klepe zimou. Jak tedy správně větrat?
Optimální teplota
Příliš vysoká teplota není vhodná nejen v noci, ale ani přes den. V noci vysoká teplota snižuje naše spánkové pohodlí, ve dne snižuje naši výkonnost.
Optimální teplota je však pro každou místnost našeho domu či bytu jiná. Pro obývací a dětský pokoj je to přibližně 20 – 22°C, pro prostory, kde se spí je to 18 – 20°C a v koupelně se doporučuje teplota v rozmezí 22 – 24°C. Místnosti, které nejsou trvale obývány, postačí pouze temperovat.
Velkou roli hraje také vlhkost v místnosti. Pokud je velmi nízká, je potřeba teplotu o nějaký stupínek přidat.
Správné větrání
Správným větráním se zbavíte nejen vyšší vlhkosti, ale i oxidu uhličitého, který se jinak v místnosti hromadí.
U moderních oken se nabízí využití ventilace či mikroventilace. Během topné sezóny však tento způsob větrání není příliš ideální, neboť podporuje zbytečné tepelné ztráty a podporuje prochladnutí stěn. Pro toto období je ideální větrat krátce a intenzivně, napříč celým bytem.
Pokud budete, z úsporných důvodů, větrat v zimě málo, nejen, že se objeví plísně, ale může se u vás objevit i celá řada zdravotních obtíží – bolesti hlavy, dráždění a pálení očí a v horších případech i chronická onemocnění dýchacích cest nebo alergie.
Pokud děláte vše, jak máte a přesto se u vás objevují plísně, je potřeba přistoupit k dalším opatřením. Patří mezi ně izolace či zateplení budovy nebo výměna oken. U výměny oken je důležité dbát na jejich kvalitu i odbornou montáž. Velkým pomocníkem může být i tepelný, meziskelní rámeček.
Tip na závěr:
Pokud se teprve chystáte stavět, popřemýšlejte o rekuperaci tepla – systém řízeného větrání.