Zahradní pergola nebo altán?

Díky pergole získáte průchozí vstup do zahrady a k tomu posezení u stěny vašeho domu. Nejenže bude vašemu vchodu správná pergola slušet, ale získáte tak i ochranu dveří i oken. Altán pak využijete jako oázu klidu, kterou najdete v některé části vaší zahrady. Pokud tedy přemýšlíte nad pořízením altánu nebo pergoly, neváhejte. Obě zahradní stavby vám přinesou skvělé relaxační zázemí. Každá stavba má různé přednosti a je jenom na vás, zda se vám zalíbí spíše pergola ke zdi domu nebo altán uprostřed zahrady.Zahradní altán

Kam altán umístíte, je jenom na vás, ale pořádně si to promyslete. Pokuste se najít místo, které nebude před zraky kolemjdoucích ani sousedů. Navíc jistě oceníte příjemný výhled do rozkvetlé zahrady nebo na zahradní jezírko. Dřevěné altány jsou často tvořeny mřížovím z dřevěných latěk s otevřenou horní částí. Ale i zahradní altán se střechou může působit velice vzdušně a bude přímo vybízet k venkovní kávové siestě či grilovacímu večírku. Altány nejsou vhodné pro skladování zahradní techniky, nejenže nebude technika ochráněná před nepříznivým počasím, ale altán tak zbytečně zaneřádíte.

Venkovní pergola

Díky tomu, že se pergola nachází u zdi domu, máte vše potřebné po ruce. Hned při prvním grilování, uvidíte, jak je to praktické. Odbíhání pro kdejakou maličkost přes celou zahradu bude pro vás minulostí. Pokud se vám grilování protáhne do večerních hodin, nebudete muset sedět po tmě, protože zajištění osvětlení do pergoly, nebude na tak krátkou vzdálenost žádný problém. Pergolu můžete pořídit zastřešenou, ale i beze střechy. Může mít boční stěny, které se často stávají opěrnou konstrukcí pro popínavé rostliny. Popínavými rostlinami můžete samozřejmě nechat obrůst i zahradní altán, zahradní stavby díky tomu získají neotřelý a velice příjemný vzhled.