Jak vybrat venkovní žaluzie?

Byli jste někdy na dovolené v Itálii či Chorvatsku? Pokud ano, jistě jste si všimli, že většina oken je opatřena nějakým venkovním stíněním, ať už jsou to venkovní okenice, rolety či žaluzie. V dnešní době se venkovní stínění dostává do popředí i u nás v České republice, především pak venkovní rolety a žaluzie. Důvod je jednoduchý, venkovní žaluzie jsou funkční, moderní a elegantní doplněk pro váš dům či byt.

Proč se rozhodnout pro venkovní žaluzie?

Pokud si pořídíte venkovní žaluzie, klimatizace, která nemusí být vždy vhodná pro ochlazování vašeho bydlení, může být pro vás minulostí. Žaluzie dokáží odrazit teplo ještě před tím, než se dostane do vašeho domu. V létě se tedy budete vracet do příjemného chládku bez toho, abyste se obávali nachlazení či angíny z klimatizace. Ani v zimě na sebe nenechají žaluzie dlouho čekat, hned po prvním vyúčtování zjistíte, že vám ušetřily za topení, neboť vyprodukované teplo se díky venkovním žaluziím udrží pěkně vevnitř. Lamely žaluzií můžete naklánět do různých úhlů, díky čemuž můžete regulovat propustnost světla. Navíc, i když budete mít žaluzie srolované dole, můžete lamely naklonit tak, aby vnikl do interiéru čerstvý vzduch. Údržba a čištění venkovních žaluzií je velice jednoduchá a časově je čistění náročné podobně jako u vnitřního stínění.

Jaké žaluzie vybrat?

Nejčastější jsou lamely z plastu a hliníku, hliníkové žaluzie jsou většinou dražší, zato však ve většině případů kvalitnější. Například plastové lamely snášejí hůře povětrnostní podmínky a mohou po určité době popraskat. Nejdůležitější je, abyste zvolili vhodného výrobce venkovních žaluzií, protože na trhu se můžete setkat i s nekvalitním venkovním stíněním. Jestli chcete, aby se žaluzie staly doplňkem vašeho domu, zvolte barvu žaluzií, která bude ladit k fasádě domu a k dalším prvkům stavby. V neposlední řadě je dobré promyslet, jak budete venkovní žaluzie ovládat. Buď se rozhodnete pro ruční, nebo automatické ovládání, které vám poskytne větší pohodlí a žaluziím poskytne delší životnost. Žaluzie je samozřejmě možné o automatické ovládání dovybavit časem.