Zahradní lavička může vytvořit nádherné zákoutí

Zahradní lavička nemusí sloužit jen pro posezení. Pokud si vyberete ten správný typ a vhodně ji umístíte, stane se designovou součástí vaší zahrady. Než lavičku umístíte, dejte si chvilku na rozmyšlenou, zjišťujte, kde je vám dobře, kde chcete odpočívat.

Chcete se vyhřívat na sluníčku nebo vyhledáváte spíše stinný kout? Také mějte na paměti, že občas s sebou ponesete i nějaké občerstvení, dozajista s ním nebudete chtít chodit přes celou zahradu.

Kam a jak lavičku umístit?

  • Ke vchodovým dveřím

U starých chalup stávaly lavičky hned vedle vchodu do domu. Umístěte ji tam i teď. Můžete si na ní odložit tašku, když hledáte klíče, nebo se na ní posadit během čekání na partnera, který ještě stále není nachystaný k odchodu.

  • Na zahradu či terasu

Lavičky jsou ideálním místem pro posezení na zpevněné části zahrady – altán či teráska u domu. Letní počasí zve ke grilování nebo posezení u zahradního krbu a na co jiného si sednete, než právě na lavici.

Vhodně umístěná lavička v zahradě může také sloužit jako dekorační prvek. Můžete na ni naaranžovat třeba květináč s nádherně pnoucími se rostlinami. Chcete – li být originální, dekorační lavičku si vytvoříte i sami a to třeba s pomocí kamenů a polen. V tomto případě totiž není prvořadé pohodlné sezení, ale originalita.

  • Odpočinek u květin

Vzhledem k tomu, že na lavičku si sedáme v době, kdy si chceme odpočinout, umístíme ji na místo, kde nám bude příjemně, třeba poblíž rozkvetlého květinového záhonu, bublající fontánky nebo skalky.

Pocit klidu a pohody navodí zelené zákoutí se stromem či keři.

  • Trochu se pohoupeme

„Houpací“ lavičku ocení nejen děti, ale i dospělí. K dostání je v mnoha různých velikostech i provedeních. Odpolední relaxace vleže a třeba s pěknou knížkou a mírným pohupováním je ideálním odpočinkem.

Vyberte tu správnou

Při výběru zahradní lavičky mějte na paměti, že na prvním místě by neměl být vzhled, ale především pohodlí, to můžeme navodit i polštářky, které na lavičku umístíme. Také by měla ladit s architekturou domu, vždyť u něj bude přeci stát.