Fasádu si musíte hýčkat, pak vám bude dobře sloužit

Kvalitní fasádní barva je dobrý základ, ale tou ochrana povrchu teprve začíná. Fasáda má natolik důležitou funkci, že byste neměli podceňovat význam aplikace vhodně zvoleného nátěru. Zejména v případě, kdy se na ní začne projevovat negativní dopad okolních vlivů či se na ní objeví plíseň. Jaké jsou vaše možnosti?

Prvním krokem je důkladné vyčištění

Než začnete vybírat nátěr, musíte zajistit kompletní vyčištění fasády. Odborníci doporučují dodržovat interval pěti až osmi let, ovšem zateplené domy je vhodné čistit častěji. K odstranění nečistot je samozřejmě nezbytné přistoupit i bezprostředně před aplikací nátěru. Můžete tak učinit vlastními silami, nebo si najmout profesionální firmu. Druhá varianta vede k jistějšímu výsledku, a odborníci se obvykle zabývají také nátěry fasád.

Jaký nátěr zvolit?

Výběr nátěru není snadný, a proto byste se měli poradit s někým, kdo má s ochranou fasád dlouhodobé zkušenosti a doporučí vám vhodný typ s ohledem na specifické vlastnosti materiálu. Obecně se však největšímu zájmu těší hydrofobní, zpevňovací a protiplísňové nátěry.

Hydrofobní nátěry nabízí řešení problémů souvisejících s nežádoucím prosakováním vody tak, že vytváří nepropustnou izolační vrstvu. Přes ni se voda ani nečistoty nedostanou a fasáda si přesto zachovává svou prodyšnost a původní vlastnosti. K dalším výhodám hydrofobních nátěrů patří snadná údržba (jsou omyvatelné) a to, že se na nich nedaří mikroorganismům.

Pokud vás trápí plíseň či jiné organické znečištění, pomůže vám vysoce účinný protiplísňový nátěr. Nátěry proti plísním jsou nutností pro domy, které se nachází na vlhkých místech s absencí slunce. Zamezí tvorbě plísní, řas, mechů i lišejníků a jako prevence působí po dobu několika dalších let.

Chcete se o čistění fasád a speciálních nátěrech dozvědět více? Informace najdete na www.cisteni-fasad-ars.cz.