Začněte s pěstováním microgreens

Patříte mezi příznivce zdravého stravování? V takovém případě vás zajisté budou zajímat microgreens. Microgreens (či také mikrozelenina) jsou rychlou a jednoduchou superpotravinou, která vždy přináší jarní čerstvou chuť. Jde o malé rostliny, které rostou ze semen zeleniny a bylin a to ve velmi krátkém čase, obvykle už za týden nebo dva. Kromě svých prvních listů (tj. děložních listů) produkují microgreens také stonek a kořeny. Můžete jíst jak listy, tak i stonky, které jsou plné chuti, vitamínů a minerálů.

Jak chutná microgreens?

Microgreens se navzájem velmi podobají, ale když je budete jíst, všimnete si rozdílu. Pokud chcete něco šťavnatého a jemně sladkého, můžete zkusit pak choi. Ti, kteří hledají silnější, pepřovou chuť, zaručeně uspokojí ředkvičky. Pokud hledáte něco, co by vám připravilo salát nebo pomohlo s vyplněním tortilly, pak jsou nejlepší volbou salátové microgreens. Kromě svěží a mírné pepřové chuti je červené zelí také skvělou volbou, protože výhonky procházejí krásně červeno-zelenou barvou. Populární volbou je také brokolice, je mírně křupavá a zamilují si jí i děti.

Pěstování microgreens

Microgreens rostou velmi rychle, například s ředkvičkami a brokolicí můžete sklízet už za sedm dní. Červené zelí, pak choi a salát také netrvá dlouho, než z nich vyrostou výhonky mikrozeleniny – jejich sklizeň si můžete vychutnat nejpozději dva týdny po zasetí.

Hotové microgreens si nikdy nekupujte, snadno je vypěstujete doma. Kompletní vybavení najdete na ledmegrow.cz. Můžete zde pořídit semena pro microgreens, dále misky a tácy pro pěstování. Doporučujeme koupit také regály, které vám umožní pěstovat microgreens úsporně a efektivně pod sebou, aby nezabraly žádné místo a vytěžili jste z nich maximum. Pro urychlení růstu i klíčení je skvělou volbou pěstební LED osvětlení, které nahradí slunce a můžete s ním sklízet mnohem rychleji.

Malé balení plné dobroty

Kromě skvělé chuti a rychlého růstu je výhodou zelených rostlin také jejich úžasná nutriční hodnota. Microgreens jsou plné minerálů a stopových prvků, stejně jako vitamínů, vše zabalené v malém prostoru. Ve srovnání s dospělými verzemi rostlin jsou hladiny vitamínů a minerálů v mikrogreenech 40–50krát vyšší. Například malý talíř červeného zelí microgreens je ekvivalentní stejnému množství vitamínů a minerálů v celém červeném zelí.

Microgreens mají vysoký obsah vápníku, hořčíku, železa, zinku, vitamínů A, B, C, E a K, antioxidantů a polyfenolů. Zároveň snižíte svoji uhlíkovou stopu. K pěstování vašich mikrogreens, které jsou tou nejmístnější formou jídla – pěstovaných ve vašem domě, je zapotřebí jen málo vody a energie. Zajistěte si semínka i potřebné vybavení k tomu, abyste mohli mít čerstvé microgreens každý den.