Žáby na zahradě by pro vás mohly být přínosem

Říkáte si, co dobrého by mohly žáby přinést do vaší zahrady? Žáby a ropuchy se živí hmyzem a to i tím, který vaší zahrádce škodí. Jsou to různí brouci, moli, švábi, ale také hlemýždi či slimáci, kterých bývá na zahrádce velké množství a dokážou s vaší úrodou pěkně zatočit.

Také housenky, které jsou pohromou zahrady, jsou oblíbená žabí potrava. Žáby jsou tak skvělý způsob, jak přirozenou cestou bojovat proti tolik nechtěným zahradním škůdcům.

Další důvod je ten, že žáby jsou skvělým bioindikátorem. Pokud se na vaší zahradě vyskytují a daří se jim, je to znamení, že vaše prostředí je čisté a bez znečištění. Pokud žáby ze zahrady zmizí, znamená to, že je něco v nepořádku. Chcete – li si žáby „předcházet“, vytvořte jim vhodné podmínky:

Založte malý rybník nebo zahradní jezírko

Žáby ke svému životu potřebují hodně vlhkosti a zahradní jezírko či rybníček jim poskytuje prostor pro snášení vajíček a vývoj další generace. Před umístěním folie na dno se ujistěte, že jste odstranili všechny kořeny, větvičky a kameny, které by mohly folii poškodit a tím by docházelo k úniku vody.

Co se týče nároků – vodní plocha by měla být umístěna v prostoru, který je částečně stinný, ale dostanou se tam i sluneční paprsky. Rybníček či jezírko by neměly být moc hluboké a alespoň v některých místech částečně se svažující. Další možností je umístit do vodního prostoru kamennou desku, aby se zvířata dostala do vody a ven. Vhodné je bahnité dno, které zajistí potravu pro pulce. Není vhodné ve vodě pěstovat žádné rybičky.

Vhodné rostliny

Některé rostliny jsou pro žáby jedovaté. V blízkosti vodní plochy nepěstujte lilek, rebarboru či brambory, zimolez, azalky, narcisy, hyacinty nebo hortenzie.

Tip na závěr: Vzhledem k tomu, že žáby jsou citlivé na chemické látky v prostředí, vyvarujte se používání insekticidů, herbicidů či chemických hnojiv.

Tip: Prohlédněte si náš magazín o zvířatech.