Květen v zahradě

V tomto měsíci na zahradě téměř všechno rozkvétá, především pak ovocné stromy a keře, které se květy přímo obalují.

Okrasná zahrada

Radost nám dělají květy šeříků, azalek, jabloní a celá řada drobných trvalek (konvalinky, hořce, ladoňky, sasanky nebo pryskyřníky). Začínají osychat květy raně kvetoucích rostlinek a dřevin, které je potřeba průběžně odstraňovat.

Máme – li živý plot, je potřeba pravidelně stříhat jejich výhonky. Tím zajistíme pevný a pravidelný růst.

V tomto měsíci se naplno rozbíhá pravidelná péče o trávník, který začínáme sekat a přihnojíme (ideálně před deštěm). Také je důležité z něj odstraňovat plevel. Je to také ideální čas pro založení trávníku nového (výsevem či výsadbou drnů).

Výsadba

Pokud chceme vysadit okrasné dřeviny do kontejnerů, je nyní příhodná doba.

Plánujeme – li letničky a dvouletky pro podzimní výsadbu, můžeme je nyní vysazovat. Je vhodná doba i pro výsev popínavých rostlin ke konstrukcím a zdem.

Ovocná zahrada

I tady začíná kvést většina stromů a keřů. Je potřeba pod nimi prokypřit zeminu a vyčistit okolí od plevele. Také je ideální doba pro roubování, pokud se pro něj rozhodneme.

Péče o jahodníky – zaléváme je, okopáváme, odplevelujeme a přihnojujeme je kompostem. Pokud stále přetrvávají raní mrazíky, je vhodné kvetoucí jahodníky zakrýt netkanou textilií.

Zeleninová zahrada

Je vhodné období pro výsev fazolí, hrachu, červené řepy nebo čekanky. Pokud jsme předpěstovávali některé druhy zeleniny, můžeme je vysadit na záhony. Začínáme projednocovat zeleninové výsevy (hustě zarostlé řádky by zhoršily kvalitu budoucí sklizně).

Záhony se zeleninou je potřeba zavlažovat, hnojit a okopávat.

Další práce

V případě teplého počasí začínáme větrat skleníky a pařeniště.

Začínáme sklízet první ranou mrkev, cukety a špenát

Plevel můžeme dát do kompostu, který však nevápníme, vápno by znemožnilo procesy tlení.

Tip: Prohlédněte si náš magazín novinek a zajímavostí.