Vyčarujte dětem skutečně magickou zahradu – jak na to?

Plánujete dětem na letní sezónu připravit na zahradě hřiště, kde se vyřádí i bez dohledu dospělých? Máme pro vás pár tipů, co na takovém domácím hřišti rozhodně nesmí chybět.

Zahrada jako místo pro děti

V letošním roce jaro vystrkuje své květy a kořínky už během února. A to znamená, že je pravý čas připravit zahradu na jarní a letní dětské dovádění.

Chcete pro děti na zahradě spojit příjemné s užitečným?

Zahrada pro děti může být kromě místa pro hry i vzdělávacím prostředím. Pojďme se kouknout, jak vytvořit zahradu pro děti tak, že si zahradních hrátek užijí nejen ti nejmenší, ale i jejich rodiče.

Dětské hřiště – nezapomeňte na zahradní domek ani na houpačku

Základem každé zahrady, na které v teplých dnech dovádí děti, je samozřejmě dětské hřiště. Pískoviště je samozřejmostí. Stejně tak nesmí chybět ani zahradní domek, ve kterém děti najdou nejen úkryt, ale také místo, kde obživnou veškeré jejich fantazie.

Další nepostradatelnou věcí na dětském hřišti je samozřejmě dětská houpačka.

Nejen, že se jedná o skvělou zábavu pro děti (a často i dospělé – jen pozor na maximální nosnost). Houpačka navíc rozvíjí motorické dovednosti i rovnováhu, a navíc se jedná o skvělé dobrodružství – co jiného děti přiblíží pocitu létání a naprosté svobody, než právě houpačka?

Tip: houpačka je skvělou hračkou i do bytu

Nemáte doma zahradu, a přesto chcete dětem udělat jejich koutek naprosto dokonalým? Dětskou houpačku můžete pořídit i do bytu. Stačí ji přidělat ke dveřím nebo do stropu a děti si mohou i v malém bytě užívat všech výhod této skvělé hračky.

Zahrada pro děti však nemusí být pouze o hračkách a prolézačkách.

Vytvořte na zahradě i místo, kde si děti mohou užít přírodu, hlínu a pěstování vlastních rostlinek.

Originální nápady pro dětskou zahradu

K nejoblíbenějším dětským hrám patří napodobování rodičů. Patří k vašim vášním zahradničení? Pak jste si jistě sami všimli, že i děti po této zábavě pravděpodobně touží.

Připravte jim vlastní koutek, kde si mohou samy vypěstovat rostlinky a naučit se základy zahradničení, aniž by vám poničily vaši pečlivě opečovávanou zahrádku.

Jak takové prostředí vytvořit?

Vyberte koutek zahrady, který věnujete dětskému pěstování rostlinek. A jak je v zahradničení podpořit?

Pořiďte dětské zahradnické nástroje

Dětské nástroje pro zahradničení jsou bezpečné, a navíc přizpůsobené dětské velikosti. Pořiďte jim dětskou verzi všech zahradnických pomůcek, které používáte sami a nechte je v jejich koutku tvořit nové světy.

Vybírejte chutné a jedlé rostliny

Do dětské zahrádky je samozřejmě důležité vybrat neškodné rostliny, které dětem neublíží ani při případné konzumaci. Ideální mohou být například slunečnice či plody jako rajčata, mrkve, jahůdky nebo maliny.

Uspořádejte dětem pěstitelské soutěže

Máte soutěživé sourozence? Můžete jim vytvářet různé soutěže – komu rostlinka vyroste jako první? Čí rostlinka bude větší? Případně můžete podporovat naopak týmovou spolupráci. Zvládnou spolu vytvořit ještě lákavější zahrádku, než máte vy? Zvládnou rostlinky vybrat a vypěstovat vzájemnou spoluprací?

Vytvořte si na zahrádce (mini)jezírko

Jedním z nejkrásnějších prvků každé zahrady jak pro děti, tak pro dospělé je zahradní jezírko. K tomu nepotřebujete příliš prostoru. Jezírko s rostlinkami můžete vytvořit třeba i v nerezovém kyblíku. I tak vaší zahradě dodá jedinečné kouzlo.