Cena plynu rekordně vzrostla. Jak topit úsporněji?

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh před několika dny překonala hranici 200 eur za MWh a zastavila se až na 221 eurech. Podle analytiků by se v horizontu příštích měsíců mohla vrátit na schůdnější částku, její pohyb však bude záviset především na politických rozhodnutích ohledně dodávek z Ruska. V každém případě je jasné, že doby levnějších energií jsou na nějaký čas za námi – a proto se musíme naučit správně hospodařit s tím, co máme. S pomocí jakých opatření můžete topit plynem o poznání úsporněji?

Starý kotel pošlete do důchodu

Investice do nového plynového kotle sice rodinný rozpočet nejdříve provětrá, ale z dlouhodobého hlediska mu naopak velmi prospěje. Moderní zařízení mají mnohem větší účinnost než obstarožní soustava. Za poměrně přijatelných podmínek lze navíc získat tzv. kotlíkovou dotaci, a to až ve výši 50 % (resp. 90 % u nízkopříjmových domácností) z celkové ceny.

Dbejte na pravidelný servis a údržbu

Mít moderní kotel nestačí. Neméně důležité jsou i průběžné čištění a servis plynových kotlů. Jedině díky tomu bude soustava správně optimalizovaná a skutečně efektivní. Pozornosti by samozřejmě neměli uniknout ani kouřovod a komín.

Střídmé topení a chytré větrání

Pokud máte ve zvyku vytápět na 23-24 °C, a chod kotle příliš neřešíte ani tehdy, když zrovna nejste doma, budete nuceni změnit přístup – jinak se požadované úspory nedočkáte. Naučte se udržovat nižší teplotu a regulujte ji s ohledem na aktuální využití dané místnosti. Instalatéři připomínají, že s každým stupněm navíc roste spotřeba plynu o 5-6 %.

Co se týče větrání, neotvírat okna není zdravé ani úsporné – kvůli suchému vzduchu náklady na vytápění opět o něco rostou. Na druhou stranu je jasné, že ledabyle otevřenými okny zbytečně uteče spousta drahocenného tepla, aniž by se v místnosti vyměnilo dostatečné množství vzduchu. Větrejte proto plně otevřenými okny, a to nárazově a krátce.