Výběr a aplikace hydroizolace

U každé stavby je nesmírně důležitá hydroizolace. Pokud se provede nekvalitně, vzlínání spodní vody do základů a zdí způsobí mnohdy neřešitelné problémy, nejdříve v podobě plísní a později třeba až narušení statiky objektu.

Polyuretanová pěna

Jednoduchým a přitom efektivním řešením může být chytrá pěna, aplikovaná do hydroizolace základů. V porovnání s doposud známými způsoby se jedná o převratnou metodu. Je to polyuretanová pěna EKO H 200, která díky svým vynikajícím izolačním vlastnostem je ideální pro izolaci základů a základové desky domu.

Pěna se aplikuje přímo na povrch základů a její výhoda spočívá v tom, že jedním nástřikem se nahradí všechny doposud standardně používané vrstvy. Pěna rovněž nahrazuje hydroizolaci základů i polystyren, a to v mnohem tenčích vrstvách, což m.j. znamená i časovou úsporu při stavbě. Navíc lze její pomocí vyrovnat betonový povrch, takže na něj lze přímo aplikovat lepidlo a osazovat podlahovou dlažbu. U vnějších základů domu se již nemusí používat žádné další ochranné nátěry a rovnou se mohou zasypávat. Jediné, čemu tato pěna neodolává, je tlaková voda. Ovšem jako hydroizolace i tepelná izolace vůči podzemním vodám je tato pěna po aplikaci na podlahu ideální.

Tekutá guma

Další hydroizolací je novinka v podobě originálního hydroizolačního materiálu pod názvem Canada Rubber. Byla vyvinuta v Kanadě na bázi modifikovaného asfaltu. Aplikuje se nátěrem nebo nástřikem. Je to vlastně tekutá guma, kterou si můžete aplikovat i svépomocí. Po zaschnutí vytvoří pružnou hydroizolační vrstvu, která je odolná i vůči ultrafialovému záření, takže se skvěle hodí na izolaci střech, nebo na opravu zatékajících střech. Ochraňuje dům před zatékáním ale i konstrukce proti korozi.

Hydroizolační pásy

Na ploché střechy se aplikují nejčastěji vodotěsnící pásy vyrobené z asfaltu modifikovaného elastomerem SBS, případně z oxidovaného asfaltu a hydroizolační vrstvy z fólií. Mezi nimi vyniká fólie Fatrafol vyráběná v barevných odstínech na bázi termoplastických polyolefinů. Vhodná je k hydroizolaci střech, ale i základů staveb, teras, jezírek atd. Výborné jsou i asfaltové pásy výrobce Icopal Vedag CZ s.r.o., které se aplikují jako hydroizolace na ploché střechy. Díky elasticitě se jimi dobře izolují riziková místa, jako jsou komíny, střešní okna apd.