Vodní prvky v zahradě nejen dotvoří její atmosféru, ale mají i praktické využití

Voda v zahradě byla v minulosti projevem moci a bohatství jejího majitele. Fontánky, vodotrysky nebo uměle vytvořená jezírky či potůčky byly výsadou zahrad bohaté šlechty a projevem její moci.

V současné době to jsou nejen okrasné prvky, ale mají i praktické výhody – zlepšují klima zahrady, dokáží navodit příjemnou atmosféru, ale také nabízejí možnosti k osvěžení.

Stojatá nebo tekoucí voda?

Znamená to jezírko nebo potůček? Každá varianta má své pro i proti a také je různě náročná na údržbu.

  • Rybník a jezírko

Tento typ vody působí uklidňujícím dojmem a hodí se tedy více do zahrad odpočinkových. Klidná vodní hladina navíc funguje jako zrcadlo, odráží se v ní okolní příroda a díky tomu vypadá zahrada větší.

  • Potok a fontánka

Pro někoho může být jejich zurčení rušivým elementem, zvláště, pokud voda proudí poněkud rychleji. Jestliže však bydlíte u rušné silnice, může však být jejich zvuk vítanou zvukovou clonou.

Přírodní koupací jezírka

Tento typ vodního prvku si stále častěji nachází své místo a zastiňuje tak klasické bazény s chemickou úpravou vody. Přírodní jezírko můžete nádherně kombinovat s fontánkami či vodopády poháněnými čerpadlem. Jednu nevýhodu však má a tou je spotřeba elektrické energie. Pro průzračnost vody je také zapotřebí zapojit kvalitní filtrační systém a také čistící bakterie, které zlikvidují organickou hmotu.

Voda v pohybu – fontánky, potůčky a vodopády

Voda v pohybu má své kouzlo a můžete ji zakomponovat do jakéhokoli typu zahrady, dokonce i na balkon či terasu.

Klasické fontány nádherně doplní formální zahradu či květinové atrium.

Potůčky a vodopády doplní jezírko v okrasné zahradě.

Velkou pozornost si v současné době získávají solární fontány, které šetří náklady za elektrickou energii a také není potřeba žádná kabeláž.

Vodní prvky dodají vaší zahradě nový rozměr, jedinečnost a pohyb.