Víte, jak vám na zahradě pomůže vyžínač?

Sekačka na zahradě je opravdovou nutností. V dnešní době ji vlastní skoro každý. Ale co křovinořez nebo vyžínač? Všechny stroje se navzájem krásně doplňují a pomůžou vám nejen s péčí o trávník.

Proč vlastně kupovat křovinořez nebo vyžínač? Ani ta nejdokonalejší sekačka totiž nevyseká trávu těsně u plotu, záhonku nebo kolem stromů. S tím vám pomůže právě vyžínač.

Co je co?

Strunová sekačka či vyžínač pracují se strunou.

Křovinořezy nebo motorové kosy jsou výkonnější a mohou používat i vyměnitelné kovové nástavce. Takže můžete sekat nejen trávu, ale i vysoké kopřivy, menší stromky či nepoddajné stonky některých druhů plevelů.

Jaký pohon zvolit?

Na výběr máme ze dvou možností – elektřina nebo benzín, oboje má své pro i proti.

Elektrická zařízení jsou vhodnější na menší zahradu, tam kde jsou dobře dostupné zásuvky. Při pravidelné péči bude výkon elektrického motoru dostačující.

Pokud jste majitelé větší zahrady, je vhodnější pořídit si verzi benzínovou, která je i silnější výkonem. Navíc nebudete omezováni kabelem. Vyžaduje však větší péči, co se týče kontroly paliva a oleje a poměru správného míchání.

Současný trh se pomalu začíná orientovat na akuzařízení. Finančně náročnější u těchto zařízení bývá akumulátor s nabíječkou. Přemýšlíte – li tedy o nákupu tohoto typu, bude pro vás výhodnější zakoupit více akumulátorových strojů s jedním typem baterie.

Co sledovat při nákupu?

Měl by vás zajímat průměr žací struny, která je tenká a lehce ohebná. Pro kvalitní sečení je potřeba, aby byla dostatečně napnutá a to zajistí otáčky motoru.

Komplikace by mohly nastat v případě, že zvolíte slabý motor a strunu s velkým průměrem, mohlo by dojít k „zavaření“ motoru.

Silnější křovinořezy umožňují výměnu struny za kovový kotouč a tím zvládnou na zahradě více práce.

Při výběru kotouče mějte na paměti, že menší množství zubů si lépe poradí s mlázím. Pokud jej chcete použít jako motorovou kosu, musíte zvýšit počet zubů.