Vinný sklípek

Ve vinařských oblastech snad není dům, u kterého by nebyl také vinný sklípek. Po návštěvě vinného sklípku si určitě nejeden z vás řekne, kéž bych měl alespoň malý sklípek u svého domu. Kdo má chuť, přiměřené podmínky a odvahu pustit se do stavby vinného sklípku, může si takové přání splnit.

Vinný sklípek může být vybudován různým způsobem. Může to být ve stávajícím sklepním prostoru, nepoužívané kotelně anebo jej můžete zapustit do terénu na své zahradě. Je však třeba splnit určité podmínky. Hlavní je, že stěny musí přirozeně dýchat, aby se na nich nesrážela voda. Uvnitř vinného sklípku pak musí být optimální vzdušná vlhkost přibližně 60%. Pokud by byla vyšší a stěny by přirozeně nedýchaly, nastával by hnilobný proces, který by mohl způsobit plíseň na korkových uzávěrech.

Naopak v případě nižší vzdušné vlhkosti dochází k oxidaci vína a jeho znehodnocení. Důležitá je i vzdušná teplota, která by se měla pohybovat kolem 12 st.C. Zásadní pro kvalitu vín je, aby vlhkost a teplota ve sklípku nekolísaly a byly na stejné úrovni bez ohledu na vnější klimatické podmínky. Zásadou také je, že víno vyžaduje pro kvalitní zrání klid. Proto by do sklípku nemělo pronikat světlo, ani žádné vibrace.

Pokud se pustíte do stavby vinného sklípku na zahradě, je důležitá volba materiálu. Zdi a podlaha je optimální z kamene nebo cihel a vnitřní prostor se ponechává neomítnutý. Pokud hrozí prosakování vody, je třeba stěny i podlahu řádně izolovat od vnějšího prostředí parotěsnou zábranou. Nakonec už zbývá jen založit vinotéku, přičemž je zásadou, že lahve se ukládají v horizontální poloze.