Vánoční tradice, které by měl každý znát a dodržovat

Vánoce se pomalu ale jistě blíží, což znamená, že je načase začít nakupovat vánoční dárky, abychom se vyhnuli těm nesmyslně dlouhým frontám u pokladen a vyprodanému zboží. K přípravě na vánoční svátky však patří i nakupování dostatku surovin pro vánoční pečení a samozřejmě i zdobení stromečku či příprava na vánoční tradice.

Je skvělé, že se dneska tradice dodržují. Ať už lidé bydlí na venkově nebo třeba v Praze,Brně nebo v Ostravě či v jiných dalších velkých městech, snaží se na Štědrý den dodržovat staré známé tradice, které k Vánocům zkrátka neodmyslitelně patří. Pokud si ani na jednu tradici nemůžete nyní vzpomenout, tady vám jich pár přinášíme a s nimi i to, co vlastně znamenají.

• ROZKRAJOVÁNÍ JABLÍČKA

Tou nejkrásnější tradicí, kterou milují hlavně děti, je rozkrajování jablíček. Jablíčka by se podle tradice měla rozkrajovat u štědrovečerní večeře, ale mnoho lidí si jablíčka rozkrajuje kdykoliv během Štědrého dne. Pokud uvnitř najdete hvězdičku, bude pro vás příští rok zdravý, nepotká vás žádný zdravotní problém. Pokud však najdete uvnitř křížek, bohužel to nevěstí nic dobrého.

• POUŠTĚNÍ LODIČEK

Další skvělou tradicí, kterou milují jak děti, tak i dospělí, je pouštění lodiček. Lodičky jsou samozřejmě z ořechových skořápek a pouští se většinou v lavoru nebo ve vaně. Mnoho lidí však neví, co vlastně lodičky znamenají. Pokud se vám budou držet lodičky u strany, tak vás v příštím roce nečeká nic zvláštního. Pokud se budou dotýkat jiné lodičky, navážete v příštím roce nějaké nové přátelství nebo vás čeká nějaká nová láska.

• LITÍ OLOVA

Tato tradice je asi nejstarší a už není tak častou, přesto je nutné ji zmínit. Rozehřáté olovo se lilo do studené vody a z toho, co vzniklo, se věštila budoucnost.

• HÁZENÍ STŘEVÍCEM

Tato vánoční tradice je oblíbená hlavně u děvčat. Svobodným děvčatům totiž řekne, jestli se do roka vdá či nikoliv. Jestli bude špička střevíce při hodu směrem ven, znamená to, že se do roka vdá, že půjde do roka z domu. Pokud však špička boty bude směrem dovnitř, doma další rok zůstane a zůstane taky neprovdaná.