5 bodů odpovědného zadlužování

Půjčky už dneska nejsou něco, za co bychom se měli stydět. Přece jenom někdy si potřebuje půjčit skutečně každý z nás. Každý z nás se může dostat do nepříjemné situace, v níž nebude mít na zaplacení pravidelných poplatků. Jelikož se těmito problémy nechce zatěžovat rodina, většinou se lidé obrací na banky.

Jestliže si chcete půjčit jenom několik desítek korun, měli byste se obrátit spíše na nebankovní instituce, které jsou v tomto případě výhodnější. Ať se však obrátíte na jakoukoliv společnost, je třeba mít na mysli desatero odpovědného zadlužování. My vám však přinášíme hlavně pět bodů, na které je třeba dbát.

V dnešní době jsou mnohem oblíbenější nebankovní půjčky, protože jsou zkrátka rychlejší a rychlost je to, co se dneska zkrátka cení. Například taková společnost Rerum vám půjčku schválí a peníze odešle do dvaceti minut, což je fantastické. Ovšem i zde je třeba dbát na odpovědné zadlužování. Tady je pět bodů:

1. Nepodepíši něco neznámého

Když už si musíme půjčit, měli bychom k půjčce přistupovat velice odpovědně. Neměli bychom nikdy podepisovat něco, co je pro nás neznámé, co jsme nečetli. Musíme si dávat pozor na to, co je napsáno hlavně malým písmem. Pokud bychom něčemu nerozuměli, měli bychom využít rady odborníků.

2. Není to unáhlené rozhodnutí

Pokud potřebujete půjčit, neměli byste ihned bez rozmyslu sahat po půjčkách. Přece jenom půjčky nejsou vždy tou jedinou možností, jsou až tou poslední možností. K bodům odpovědného zadlužování se řadí i to, že nejste unáhlený. Buďte pokaždé zodpovědný a dobře půjčku promyslete, než se do ní pustíte.

3. Půjčuji si jen proto, že skutečně potřebuji

Mnoho lidí dělá tu chybu, že si půjčují na zbytečnosti. Půjčovat na zbytečnosti je však hloupost. Nikdy bychom si neměli půjčovat na to, na co si skutečně můžeme našetřit. Je hloupost půjčovat si na elektroniku nebo například na dovolenou, když si na ni můžeme půjčit.

4. Nechci půjčkou splácet půjčku

Tou největší chybou, kterou uděláme, je, že si půjčujeme proto, abychom splatili půjčku. Jenže půjčovat si na půjčku je skutečně ta největší hloupost, kterou můžeme udělat. Rozhodně si nikdy nepůjčujte na půjčku, protože se tak dostanete do koloběhu půjček, z něhož už není cesta zpět.

5. Nezbankrotuji

Při žádosti o půjčku je nutné dbát i na to, abychom si půjčili jenom tolik, kolik potřebujeme, a abychom si stanovili částku splátky, jakou jsme schopni splácet, aniž by nás to dohnalo k bankrotu.