Vana versus sprchový kout, kdo u vás boj vyhraje?

Volte podle velikosti interiéru
Sprchový kout je tedy vhodnější umístit tam, kde víme, že nemáme místa nazbyt. Je přece potřeba umístit do koupelny ještě pračku, prádelní koš, police, skříňky a další drobnosti.
Pro vanu se mohou rozhodnout majitelé větších koupelen, kde vana nebude překážet.
Dokonce lze i obojí, skloubit vanu se sprchovým koutem zvlášť, ale i dohromady – sprchovací vana. Vana, kde bude možno se i sprchovat. Bezpečnost van v tomto provedení je spojena s velmi dobrou povrchovou úpravou vany, aby se nám v ní stabilně stálo. Vanová zástěna zaručí, že voda nestříká kolem vás, je lepší, než sprchový závěs.
Když se snoubí elegance a praktičnost v koupelně, vzniká obraz dokonalé koupelny.

 

 

 

 

Vana pro milovníky koupele a děti
Vana je klasika, kterou si jistě každý z nás vybaví ve větším panelákovém bytě standardního provedení, ale užít si jí můžete i v luxusních formách rodinných domů. Úlohu zde tedy plní i to, kde bydlíte. Rodiny v panelácích a činžácích, jsou značně omezeny svým výběrem kvůli přestavbě bytového jádra. Většinou se spokojí se smaltovanou vanou s vodovodními kohoutky s možností sprchové hlavice a sprchování.

 

 

 

 

Co materiál, to jiné výhody, ale třeba i nevýhody
Smalt a jeho kvalita závisí na tloušťce. Tenké stěny se mohou naštípnout, ale i oprýskat při manipulaci s těžším předmětem ve vaně. Vany se vyrábí ve většině případů obdélníkové nebo rohové. Ovšem nejsou výjimkou ani atypické vany jiných tvarů a rozměrů. Také rozličnost materiálu je od sebe odlišuje. Vedle smaltu, o kterém jsme se již zmínili, se používá akrylát či litina.
Akrylátové vany jsou v dnešní době velmi vyhledávané. Jsou lehké a dobře udržují ve vaně teplo. Různé tvary a barevnost je puncem jedinečnosti akrylátových van.
Litinové vany jsou také kovové jako smalt a patří mezi klasiku. Vydrží v nich voda krásně teplá, je tvarem stálá, ale nevýhodou je velká hmotnost, která jí nedovoluje atypičtější tvary.
Mezi luxusní materiály, které udávají trend moderní doby, je keramika, mramor, přírodní kámen, ale i dřevo. Kamenné vany jsou oblíbené, ač jsou chladné. Dřevo také dosahuje na žádoucí žebříček, i když je s ním ztížená práce. Imitací se dostáváme ke schůdnějším variantám, kterými je např. umělý kámen. Tlumí zvuk při dopadu do vody a je mechanicky odolný.
Zásadní je i velikost místnosti. Pro menší plochy volte obdélníkové vany nebo vanu rohovou s jednou kratší stranou a jednou delší stranou.

 

 

 

 

Sprchové kouty
Hitem posledních let se stal rovněž sprchový kout s bezbariérovým přístupem a termostatickou baterií. Dáváte přednost sprchování? Poté je pro vás užitečnější sprchový kout. Rychlá vzpruha a nenáročnost údržby je samozřejmostí. Sprchové kouty se vyrábějí různých půdorysů a vy tak máte šanci si zvolit sprchový kout přímo na míru. Čtvercové, obdélníkové, mnohaúhelníkové, čtvrtkruhové, atd. Standardně lidé volí sprchový kout od 80×80 cm nebo 90×90 cm. Čím větší, tím komfortnější sprchování, to je bez diskuze.
Pro ty z vás, kteří potřebují v koupelně více prostoru i k jinému využití jsou dělány s různým typem zástěny. Posuvné nebo skládací ušetří dost místa. Křídlové dveře jsou zase praktické a dobře se udržují. Kvalita sprchového koutu a údržby tak úzce koresponduje i s výběrem materiálu. Bezpečnostní sklo má jistě od obyčejného plexiskla jisté výhody. Jen tak něco ho nepoškodí, je těžší a odolnější, ale také dražší. Vzdušnost prostoru dodáte čirým sklem, které místnosti dodá světlo. Mléčná skla, se hodí již do hodně prosvětlených prostorů, které jsou takové už samy od sebe. Mějte kolem sebe ve sprchovém koutě prostor nejméně 20 cm.
Podezdívka u bezbariérových řešení je nutná a ve většině případů vyžaduje přípojku na odpad. Spíše se tedy pár centimetrům navíc nevyhnete.


Přesto jste se rozhodli pro vanu?
Pokud zvolíte vanu, je důležité řešit i její vstup a výstup. Snížený přední lem vám zaručí do vany lépe vstoupit i z ní vystoupit. Širší lem je zase určen pro osoby, které se na vanu nejprve posadí a pak do ní přehodí nohy. Vanu je možno obezdít, aby vznikla širší plocha. Akrylátové vany mají lem spíše užší, je dobré si je ve studiu vyzkoušet, jak vám budou vyhovovat v praxi.