Vybíráte vanu? Který materiál je ten pravý.

Rozhodli jste se pro výměnu vany a nyní váháte, který materiál bude vhodný právě pro vaši domácnost?Na trhu je poměrně široký výběr – akrylát, smaltová ocel, litý mramor, kámen a dokonce i sklo.Kámen, mramor a sklo jsou spíše designová záležitost (díky ceně).Smaltovaná ocel byla poměrně rozšířená do té doby, než se v nabídce objevil akrylát.

Smaltová ocel

Je poměrně bytelná a má dlouhou životnost. Její nevýhodou je možná „hlučnost“, snadno se loupe a odebírá teplo, díky tomu se jeví jako studená.Při poškrábání se již povrch nedá nijak opravit.

Díky nákladné technologii lisování plechu nelze vyrobit více rozličných tvarů.

Akrylát

Tento materiál se rychle zahřeje a udrží dlouhou dobu teplo. Povrch je lesklý, neporézní, příjemný na dotek, snadno se udržuje a velkou předností jsou i jeho antibakteriální vlastnosti. Více kvalitní je akrylát litý, který má vyšší mechanickou i chemickou odolnost.

V nabídce je celá řada rozličných tvarů a velikostí. Také lze zabudovat hydromasážní systém, případně speciální madla nebo držáky pro stračí, či handicapované osoby.

Tento typ vany je poměrně odolnější proti poškození, případné poškrábání lze opravit speciálním tekutým akrylátem.

Litý mramor

Tento druh materiálu je vhodný především pro speciální prostorové vany. Vyznačuje se vysokou tuhostí a pevností a má podobné vlastnosti jako akrylát. Tento materiál se dá tónovat a tudíž tak jednoduše můžete sladit jednotlivé koupelnové prvky. Má velice rovný povrch, který se tak snadněji udržuje.

Tipy na závěr

  • Pokud bude vanu používat starší osoba či malé dítě, je potřeba volit protiskluzový materiál. Vhodná jsou i madla – pro tento případ sáhněte po akrylátu.
  • Pokud máte domácího mazlíčka a budete ho občas také koupat ve vaně, akrylát není příliš vhodný, pokud se nesmíříte s jeho kratší životností.
  • Milujete relaxační koupele s použitím různých bylinek? Volte smalt, který je odolnější vůči zbarvení.