Tvar vany má vliv na komfort koupele

Vanu vybíráme podle daného prostoru, ale máme na výběr i různé tvary – klasický obdélník, ovál, vana rohová či asymetrická. Důležité je ergonomické provedení, pohodlí při koupání určuje vnitřní členění.

Pohodlné koupání je v takové vaně, kde se pohodlně opřeme, máme si kam odložit ruce a záda jsou v přirozeně nakloněné poloze.

Jaký tvar zvolit…

Vany asymetrické – výhodou je, že šetří místo, proto jsou vhodné i do menších koupelen, a to především v panelákových bytech. Kombinují koupání se sprchováním, většinou jsou multifunkční – můžete je doplnit zástěnou, která zabrání cákání vody do koupelnového prostoru. Na výběr je varianta jak pravá, tak i levá.

Vany rohové – jsou vhodnější do větších koupelen, zaberou více místa. Svým uživatelům však poskytují komfort a dá se v nic i krásně relaxovat. Je zde i pěkný odkládací prostor pro hygienické pomůcky.

Vany obdélníkové – neotřelá tradice, kterou volí převážná většina z nás. Při výběru sáhněte tu pro tu, která má širší a ploché dno, které zajistí i pohodlnější sprchování. Dobré je, pokud má i boční rovný lem, na nějž lze umístit zástěnu či vanové dveře.

Vany oválné a kruhové – jsou nevšedně originální, ale vhodné především do větších koupelen.

Vany volně stojící – tento typ vynikne především ve větších koupelnách, kterým dodá zcela jiný charakter. Stanou se středem celé koupelny a každý si jich ihned všimne.

Vany designové – vana se stává ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Postupně začíná nahrazovat sprchové kouty. Měla by být nejen pohodlná, ale také by měla ladit s interiérem. Tomuto trendu se přizpůsobuje i současná nabídka trhu.

V nabídce jsou dvě různé varianty designu – s ostřejšími hranami (je hodně strohý) a s hranami zaoblenými, který nabízí i větší množství doplňků.

Tip na závěr:

Při výběru vany si dobře vyzkoušejte její ergonomiku. Ani dostatečně velká vana nezaručí pohodlí. Vybírejte především podle vnitřního prostoru, který by vám měl umožnit přirozenou a pohodlnou polohu.