V čem být obezřetný, když chci kývnout na výkup nemovitosti?

Výkup nemovitosti přichází na řadu v okamžiku, kdy potřebujeme peníze prakticky ihned. Chceme konečně poplatit dluhy nebo chceme investovat do velmi atraktivní věci, ale chybí nám k tomu hotovost. Mluvíme o rychlém způsobu, jak potřebné peníze získat, aniž bychom museli vstupovat na inzertní portály nebo si platit realitní makléře, kteří nás budou při prohlídkách nemovitostí reprezentovat. Pojďme si říct, v čem konkrétně být při výkupu domu obezřetnými.

Ideální cesta, když na prodej spěcháte

Výkup nemovitosti se stal hitem posledních let především proto, že slibuje skutečně rychlé prodání nemovitosti s exekucí nebo v dražbě. A nemusí se ostatně jednat jenom o nemovitost, která je zatížená podobným problémem. Můžete se jen stěhovat do nového, ale nový příbytek si chcete zakoupit za hotové. Čili potřebujete peníze co nejrychleji z původního bydlení.

Při výkupu nemovitosti se však nevyplácí 100 % z ceny nemovitosti. Zpravidla dostane majitel chaty, chalupy nebo domu 80 %, které však většinou dostává přímo na ruku. Výhodou je také to, že se na prodej nemusí příliš dlouho čekat. Je to obvykle otázka několika hodin, případně dní.

Udělejte si dopředu průzkum cen nemovitostí

Nejvíce klíčové je najít si společnost, které nemovitost nabídnete. Vyplatí se udělat takzvaný průzkum trhu ještě předtím, než se rozhodnete jít na schůzku se zástupcem dané společnosti. Důvodem je jedno – budete mít alespoň nějaký přehled o tom, jak se zhruba pohybuje cena podobné nemovitosti, jaká je ta vaše. Na schůzku tedy půjdete s jistou představou o zisku.

Tento průzkum trhu můžete udělat například tak, že si projdete inzertní portál na internetu, případně že oslovíte odborníka, který se na tomto poli dlouhodobě pohybuje.

Pozor na ty, kteří nabízí až příliš výhodné zisky

Jak již bylo zmíněno, v případě výkupu nemovitosti nikdy nedostanete 100 % z kupní ceny. Obvykle se dostává zhruba 80, výjimečně 90 %. Pokud vám však někdo slibuje vyplacení částky, která ke sto procentům skutečně sahá, dejte od nich raději ruce pryč.

I v tomto světě najdeme řadu podvodníků a pochybných společností, kteří tímto stylem chtějí získat nějaký majetek za vynikající cenu.