Stále více lidí, kteří mají dům a vlastní topení, preferuje topení dřevem. Je nejen levné, ale i ekologické. Pro většinu z nich pak nastává problém, jak dřevo co nejjednodušeji zpracovat.
Dřevo je potřeba nařezat to buď klasickou motorovou pilou nebo cirkulárkou. Následně je pak potřeba dřevo naštípat. Někteří využívají sekeru, jiní si pochvalují štípačku.
Sekera nebo štípačka?
Každý z těchto pomocníků má své výhody a nevýhody. Pojďme si některé z nich přiblížit.
Štípačka
Tu ocení nejen nadšenci do techniky, ale i starší lidé, kterým usnadní práci. Aby však dobře sloužila, je potřeba vybrat ten správný model.
- Horizontální štípačka
Tento model je určený spíše pro zpracování dřeva měkkého. Pokud máte tvrdší dřevo, zvládne jej v případě, že nemá suky. Také špalky je potřeba volit menší. Horizontální štípačka má menší výkon.
Pokud budete pracovat s tímto druhem, je vhodné umístit ji například na betonovou zídku, abyste se nemuseli při práci neustále ohýbat.
- Vertikální štípačka
Má větší výkon a umožní štípání špalků delších, s větším průměrem.
Sekera
Pokud je sekera nová, ulehčí vám práci. Na výběr je celá řada modelů. Vybírejte podle toho, k čemu budete sekeru používat.
Pro běžnou práci jsou v nabídce sekery klasických tvarů. Pokud potřebujete sekeru na štípání větších špalků, kupte si klínovou. Speciálním typem je kalač – můžete do něj bouchat shora kladivem.
Malá sekerka je ideální pro přípravu třísek nebo jako pomocník při kempování.
Sekera vhodná pro přípravu dřeva na zimu se pozná podle štípacího klínu.
Velikost sekery volíme podle velikosti osoby, která s ní bude pracovat, ale také podle druhy využití. Na štípání třísek postačí sekera kratší. Pokud potřebujete sekeru na štípání špalků, je potřeba volit větší délku.
Kvalitní sekery mají čepel z ušlechtilé tvrzené oceli.
V současné době jsou velice oblíbené modely, u kterých je čepel napevno spojena s násadou. Nestane se pak, že se čepel uvolní.