Kde vám dají starosti pokoj? V obývacím pokoji

Sedací souprava, křesla, konferenční stolek a obývací stěna. Že zařídit obývací pokoj vypadá nadmíru jednoduše? Aby byla celá místnost, v níž trávíme podstatnou část našeho času, funkční a zároveň působila příjemně, je nutné se držet několika základních pravidel. Kterých?

Řiďte se především tím, kolik místa máte

Základním limitujícím faktorem je samozřejmě prostor. Nemáte-li k dispozici dost místa, zkuste zapomenout na velkou rohovou sedačku a pořiďte si menší variantu, která může být i rozkládací a posloužit zároveň na příležitostné přespání. Pohovka by se měla stát jakýmsi centrem celé místnosti. Kolem ní by zároveň mělo zbýt dostatek prostoru k procházení. Počítejte tady i s konferenčním stolkem.

Celková výměra pokoje rozhoduje do velké míry i o volbě materiálu veškerého nábytku. Masiv patří mezi mezi ty, které jsou s nadsázkou téměř věčné. Nakládejte s ním však s citem. Rozměrnou obývací stěnu se skříní umístěte pouze tam, kde to velikost místnosti dovoluje. Jen tak obývací pokoj nebude působit zbytečně přeplněný. Prostor opticky zvětší také sklo, například skleněný konferenční stolek s kovovými nožkami je tedy pro vás jasnou volbou.

Jak si poradit s výběrem nábytku

Jedinečným tipem pro omezené prostory je jakýkoli závěsný nábytek, ať skříňky nebo poličky. Ten vám pomůže ušetřit nezanedbatelné množství místa. Prostor na podlaze je tak rázem volný třeba pro další komodu na uskladnění potřebných drobností. Sem lze uložit vše, co chcete mít po ruce, ale nechcete vystavovat zvídavým pohledům hostů.

Naopak soukromé poklady, které na očích mít chcete, jako jsou suvenýry z cest nebo rodinné fotografie, můžete nechat vystavené v prosklené vitríně. Dodáte tak svému obýváku útulnou domáckou atmosféru. Vysoké regály nebo knihovny se hodí do těch bytů, kde jim bude umožněno vyniknout na skutečně velkém prostoru, jinak volte nábytek nižší.

Samozřejmě jako v případě zařizování jakékoli jiné části vašeho domova platí, že má smysl kupovat kompletní nábytkové sety. Máte díky nim jistotu, že nábytek spolu bude stylově ladit a obývací pokoj bude vyvolávat dojem jakési kompaktnosti, v níž se budeme cítit dobře.