Technologické inovace, které Vás budou hýčkat

Určitě si každý už všiml, že technologický vývoj se žene bez jakýchkoliv zpomalení kupředu a nikdo ho nezastaví. Konec konců, kdo by se o to vůbec chtěl pokoušet. Život se stává jednodušší, a co bylo dříve problémem, dnes už zvládáme stiskem pár tlačítek.

Technické inovace se hodně pohybují v oblasti komunikace, dnes již ale sahají i do oblasti bydlení. S tím jsou spjaty mnohé inovace elektronických přístrojů, které s bydlením a domácností přímo souvisí.

window-accessory-1552087

Inteligentní dům

Pojem inteligentní dům, neboli „domotic“ je termín, se kterým se setkáváme čím dál tím častěji. V takovém domě obvykle najdeme špičkovou počítačovou a komunikační technologii, která nám pomáhá ovládat nejrůznější zařízení a audiovizuální přístroje, a to podle pohybu, zájmu a potřeb jejího majitele.

Dnes je lehké korigovat spotřebu energie, a tím i finance, nebo dokonce bezpečnost Vašeho domu a majetku, a tím Vám tak zajistit 100% spokojenost, komfort a nerušenou zábavu. Ovládání takovýchto činností je možné za pomoci klasických ovladačů, dotykových panelů, nebo ovladačů na stěnách působících na první pohled jako obyčejné spínače.

Praktické využití lze rozdělit do tří skupin:

1. Úspora energie

Technologické inovace dnes již nejsou pouze o pohodlí, v dnešní době jsou schopny Vám šetřit peníze a mimo jiné také ulevit životnímu prostředí. V současné době existují systémy, které dokážou automaticky vypnout topení v místnosti, kterou zrovna nikdo neobývá, a to vše pouze na základu otevření a zavření dveří. Ještě zajímavějším systémem je ten, který programuje žaluzie na optimální sklon pro využití slunečního tepla, nebo ten, který dokáže regulovat topení v průběhu větrání.

Dále je možné regulovat v podstatě jakékoliv světlo z jakéhokoliv místa a to jen jedním povelem. Vždyť světlo tvoří poměrně značnou část vydané energie. Spínání svítidel dle intenzity umožní zapínat venkovní osvětlení při příchodu tmy. Změna je vždy postupná, proto se nikdy nestane, že budete vy, kolemjdoucí nebo okolo jedoucí auto nepříjemně oslněni.

2. Zaručené bezpečí

Každý se chce cítit doma v bezpečí. Tomu dnes může dopomoct celá řada systémů. Bezpečnostní systémy hlídají, zda není narušen prostor oken, dveří, zahrad, plotů, ale také pohyb v místech a automatické zavírání dveří. Kamerový systém s mikrofonem spolehlivě pohlídá okolí domu, vnitřní prostory, dokonce nahradí i dětskou chůvičku.

Nastane-li požár, systém jednoduše dokáže spustit hasicí zařízení, alarm, a přizpůsobí obyvatelům hladkou cestu do bezpečí.

Opouštíte často dům na delší dobu? Není problém, ochranný systém má simulační režim, který čas od času zapne světla nebo televizor.

3. Technologie, se kterou je zábava

Audiovizuální technika, pod kterou spadá např. domácí kino nebo hi-fi aparatura, je zabudována do systému celého domu, a tím tvoří skutečný komfort. Že si nedovedete představit, jak takový systém souvisí s domácím kinem nebo hudbou? Pojďme si to tedy blíže představit.

Vámi vybraný film, seriál, televizní pořad, rádio nebo např. koncert lze sledovat v hale, která je vybavená domácím kinem, ale rovněž i v dalších místnostech, kde je možné zabudovat reproduktory, displaye nebo mikrofony. Křičení na děti skrz dvě patra, aby nezlobily a dělaly si úkoly, může být minulostí. Dále je možné si navolit různou hudbu pro různé místnosti a přizpůsobit ji tak Vaší aktuální činnosti. Při sledování televize, se Vám automaticky zatáhnou žaluzie, ztlumí světlo a pustí se Váš oblíbený pořad. No není to pohádka?

Co vše je Vám nabízeno?

– ochrana a bezpečí – regulace topení, vypínání světel, simulační systém

– Intuitivní osvětlení – automatické a pozvolné rozsvěcování světel, a to jak doma, tak např. na příjezdové cestě

– automatické rozsvěcování světel při příchodu z místnosti a jejich zhasínání po Vašem odchodu

– nastavování nočního osvětlení a automatické roztahování závěsů

– lednička sama kontroluje množství určitých potravin, pokud budou chybět, objedná je

– upozornění v případě, že někdo nechá otevřená okna nebo dveře

– senzory, které sledují teplotu v zimě, zapínají vyhřívání okapů, rozmrazují chodníky a přístupovou cestu

– hudba v každém pokoji – nyní je možné si vychutnat hudbu v celém domě, výběr je na Vás

– identifikování vozidla při příjezdu domů, díky kterému se garáž sama otevře

– domácí kino – jediné tlačítko stačí k zapnutí TV nebo projektoru, můžete zapnout DVD či Bluray přehrávač,  zesilovač, atd. – stačí si jen vybrat ten pravý film a užívat si relaxaci

Říkáte si, že o takovém systému můžete jen snít? To už dneska není pravda. Možnost zakoupit si takový systém je tu dnes, díky cenové dostupnosti, pro všechny. Nebojte se vyzkoušet technické novinky, jsou tu od toho, aby dělaly Váš život spokojenějším a pohodlnějším.

inteli_dum