Stavba zahradního krbu

Umístění zahradního krbu hraje značnou roli při jeho využívání. Je třeba dbát na případný směr převládajících větrů kvůli kouři. Ideální je klidné zákoutí chráněné třeba pergolou. Jelikož zahradní krb je stavba, bude vyžadovat pevné základy, abychom zabránili jeho propadání či vychylování. Základy je třeba zpevnit do hloubky kameny či ocelovými pruty a na základech zbudujeme ještě bednění, které vylejeme betonem, na kterém bude teprve krb stát. Na betonu nešetřete, neboť bude muset unést poměrně značnou hmotnost.

Zahradní krb si můžeme zakoupit a nechat dovézt na místo, kde jej již sami sestavíme podle plánku. Ovšem zručnější kutilové si mohou zahradní krb kompletně postavit i sami.

Betonový základ můžeme tvarovat tak, aby uprostřed vzniklo místo pro ukládání palivového dřeva. Pak už přijde na řadu ohniště nejlépe ze šamotových cihel, ze kterých postavíme i zdi krbu. Do ohniště se zabuduje rošt a ve vhodné výšce také ocelová trubka, která bude sloužit ke grilování. Zbytek krbu se může dozdít obyčejnými cihlami, jelikož zde již nebude velký žár. Pokud jde o komín, tak ten je nejdůležitější částí celého krbu a zárukou správného funkčnosti.

Mezi topeniště a komín se umístí sopouch ze silného plechu, který se rovněž zazdí. Sopouch však může být i cihlový, kamenný nebo zděný. K dobrému fungování komína je nutná jeho výška, zpravidla 2-3 metry a světlost v rozměrech 30×30 cm vnitřního uspořádání. Zakončení komína je třeba kvůli dešti provést nejlépe měděnou stříškou.

Stavba zahradního krbu není zrovna jednoduchá. Je potřeba důkladné přípravy, rozměření a posouzení všech rizik. Odměnou vám však bude radost z vlastního díla a příjemné chvíle strávené u chutného jídla s milými lidmi.