Srovnáváme si návratnost topných systémů v domě. Co stojí nejméně a co je opravdu nejlevnější?

Přemýšlíte jaký zvolit topný systém a ohřev vody ve vašem domě? Chcete perspektivní, moderní, úsporný systém, který obstojí i z pohledu ekologie? Zvažujete, jak velké budou počáteční investice? Zajímá vás, jak je finančně náročný provoz celého topného systému? A jaká je celková návratnost? Ano, v hlavě se nám vrší řada otázek a zaujmout jednoznačné stanovisko není vůbec snadné. Natož se správně rozhodnout. Pojďme si společně udělat ve věcech jasno, nebo alespoň polojasno.

Tepelné čerpadlo, plyn nebo elektřina?

Než se rozhodnete pro vaše „nejlepší“ řešení, které má nejrychlejší návratnost, je důležité dopředu promyslet všechny aspekty, protože každá z variant topného systému a ohřevu vody přináší výhody i nevýhody. Musíte brát v úvahu, jak velká bude počáteční investice, jaké jsou provozní náklady a také, jaký nám celý systém přinese uživatelský komfort. K dalším důležitým aspektům, které jistě ovlivní vaše rozhodování, také patří, jak je celý systém šetrný k přírodě a jak moc je příznivý pro naše zdraví. Když dáme do souvislosti počáteční investice a náklady na provoz, které během let zaplatíte, zjistíte, že jednoznačně vede systém tepelných čerpadel.
Uveďme si malý příklad: Máme průměrný český rodinný dům s tepelnou ztrátou 7kW, který je obývaný 4 člennou rodinou. Úspora při využití tepelného čerpadla po 7 letech provozu je oproti zemnímu plynu 130 tisíc korun a 180 tisíc oproti přímotopu. Navíc berte v úvahu, že cena tepelných čerpadel během posledních let strmě klesá, a naopak státní dotace na systémy vytápění pomocí tepelných čerpadel jsou stále významnější a dnes již zaplatí polovinu pořizovacích nákladů.
Návratnost investice u tepelných čerpadel je tak udávána u novostaveb do 5 let, u starších domů okolo 6 let.

IClima, tip na unikátně řešený systém pomocí tepelného čerpadla

R1_4-671x568Když se rozhodnete pro tepelné čerpadlo, přijde na řadu další úkol. Jak celý systém poskládat, aby pracoval co nejefektivněji. Při porovnávání vhodných subjektů vystupuje do popředí moderní a ekologické řešení vytápění a chlazení – systém iClima, který jde s úsporami ještě níž. Jak je to možné? Celý systém iClima je postaven na třech základních pilířích, kterými jsou kapilární sítě ve stěnách, stropech a podlahách, zdokonalené tepelné čerpadlo s vysokým topným faktorem, a to celé v kombinaci se solárními panely. Klíč k nízkým provozním nákladům je v dokonalém sladění všech tří prvků. iClima pracuje s 3,5 mm kapilárami, a tak pro vytopení místnosti na 22 °C stačí výrazně nižší teplota obíhající vody, což v praxi znamená, že je potřeba daleko méně energie k jejímu ohřevu.

Co dále hovoří pro tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla dnes již nejsou jen alternativou k „plynu či elektrice“. Stávají se běžným řešením, takže klesá logicky i pořizovací cena celého systému. Ve prospěch úsporných tepelných čerpadel hovoří i stále se zvyšující cena za energie, takže čím méně energie spotřebujeme, tím méně se nás týkají výkyvy cen. Když k tomu připočteme již zmíněnou státní dotaci a v případě iClima ještě velmi přirozené a zdravé prostředí, není již co řešit. A abychom nezapomněli, budete využívat samozřejmě i nižší sazbu elektřiny pro celou domácnost.

Jestli vás myšlenka tepelného čerpadla zaujala kontaktujte společnost IClima a jistě se dozvíte více. iClima to jsou informace, inovace a inteligence.