Malé byty jsou stálé více oblíbené. Čím to je?

Ceny bytů zvolna stoupají. Je ideální čas na jejich pořízení jako investici do budoucnosti. Ale proč jsou zrovna malé a střední byty tolik oblíbené a zájem o ně stoupá?

Výhodné podmínky hypotéky

Byty, které mají výměru přibližně do 80 m2, jsou nabízeny za ceny, na které je možné vzít si snadno hypotéku. Často se jedná o částky, které se pohybují okolo jednoho, případně dvou miliónů korun. Pro získání takové hypotéky je snadnější získat ručitele nebo najít nabídku s opravdu výhodným úrokem. Realitní kanceláře to ví, a proto se snaží nabídku bytů k prodeji neustále aktualizovat a nabízet větší množství právě těchto typů bytů.

Snadný pronájem

Pořízení malého bytu je také výbornou formou investice, pokud ho chcete pronajímat. Jistě se najde student nebo pracující člověk, případně pár, který ocení menší byt. Malé a střední byty s výměrou do 80 m2 jsou často vyhledávané v nabídkách pronájmu. Vysoká oblíbenost těchto nemovitostí je často způsobena i nákupem přímo pracujících, kteří ve městě tráví jen část týdne nebo dojíždějí a potřebují někde přespat. V těchto situacích je často zbytečné pořizovat si větší byt, a až skončí potřeba pro jeho využívání přímo vlastníkem, je možné ho prodat za vyšší cenu nebo pronajímat někomu jinému a získat tak zpátky svoji finanční investici.

Nabídka je stále menší

S rostoucí poptávkou klesá počet volných bytů ke koupi. Většímu zájmu se momentálně těší hlavně menší byty. Tento trend je patrný především ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno. Nevyhýbá se ale např. ani realitám v Plzni. Ceny za byty v Plzni jdou mírně nahoru a ty menší, u kterých bývá cena výhodnější, se prodávají rychleji. To vyvolává efekt dalšího zvyšování ceny, kdy je nabídek méně, ale poptávka je stále stejně vysoká.