Kdy se vyplatí předčasné splacení hypotéky? A je to vůbec výhodné?

Hypoteční úvěry jsou oblíbeným a velmi výhodným způsobem, jak finančně dosáhnout na pořízení nemovitosti. Tento dlouhodobý úvěr do výše až několika miliónů korun bývá kryt nemovitostí. S vyšší hodnotou úvěru samozřejmě vzrůstají i podmínky a pojistky pro poskytovatele. U hypotečních úvěrů jsou často diskutovaným tématem právě poplatky za předčasné splacení hypotéky. Kdy je výhodné splatit hypotéku předem a kdy zbytečně proděláte?

Když nemáte na výběr

pruvodce-refinancovanim-hypoteky-219x212Pokud se zrovna nacházíte v situaci, kdy se z určitých důvodů potřebujete zbavit hypotéky, existuje několik věcí, které můžete udělat. První z nich je refinancování pomocí jiného typu úvěru. Tato možnost existuje v případě nižší zbývající částky. I v tomto případě ale musíte počítat s poplatky za předčasné splacení, pokud ve smlouvě není uvedeno jinak. Další možností je pouze splacení hypotéky z určitého důvodu, jako je například rozvod nebo nutnost vyřešit všechny závazky.

Vše začíná výběrem správné hypotéky

Když si na začátku vyberete hypotéku, která si neúčtuje poplatky za předčasné splácení, máte vyhráno. V případě, že se ocitnete v situaci, kdy můžete svoje závazky splatit, nic se vám neprodraží a jednoduše hypotéku vyřešíte. Předčasné splacení se vyplatí v případě, kdy si poskytovatel neúčtuje žádné poplatky nebo tehdy, pokud končí fixace a víte, že další podmínky by nebyly zdaleka tak výhodné.

Jak je to s dobou fixace

Fixace úrokové sazby zajišťuje, že po určitou dobu bude úrok i splátky stejné. To často přímo brání v předčasném splacení hypotéky. Když se i přesto rozhodnete do toho jít, je téměř jisté, že budete muset zaplatit poměrně vysoké poplatky.

Předčasné splacení hypotéky může být výhodné, ale naopak vůbec nemusí. V zásadě platí, že nejdůležitější věc, která tuto skutečnost ovlivňuje je fakt, jakou konkrétní hypotéku jste si vybrali a jaké stanovuje podmínky pro tuto situaci.