Solární kolektory na domě

 Takto vytvořená směs pak ohřívá přes výměník vodu v zásobníku a vrací se zpátky do kolektoru. Přednosti solárních kolektorů spočívají v jednoduché montáži na střechu domu a ve výrazné úspoře energie. Použitím solárních kolektorů na domě můžete ohřívat až 70% vody spotřebovávané v domácnosti. Pořizovací cenu solárních kolektorů můžete výrazně snížit žádostí o státní dotaci.

Vývoj i v této oblasti jde prudce kupředu, a tak si dnes můžete vybírat nejrůznější typy solárních kolektorů. Existují klasické solární panely, které se připevňují na stávající střešní krytinu, ovšem na trhu jsou dnes již i solární kolektory zabudované do střešní krytiny.

Vybírat si můžete mezi kolektory v dřevěném, hliníkovém i jiném rámu, či mezi kolektory s bezrámovým designem. Solární kolektory v dřevěném rámu se montují na střešní latě, následně se oplechují podobně jako střešní okna. Dřevo má tu výhodu, že dobře izoluje, a jelikož není ve styku s okolním vzduchem, nevytváří tepelný most, čímž je zajištěna vysoká účinnost a efektivita těchto kolektorů.

Novinkou jsou vakuové solární kolektory, skládající se z řady dvojitých trubic vyrobených z borosilikátového skla. Každá trubice je zatavená, což zajišťuje trvalost vakua a případná výměna trubice je velmi jednoduchá.

Pokud budete uvažovat o instalaci solárních kolektorů na střechu svého domu, je nutné nejprve spočítat plochu kolektorů, které budeme potřebovat, aby tepla či teplé vody bylo tak akorát. Bylo změřeno, že pro ohřev vody stačí zhruba 1 čtverečný metr solárně-termického kolektoru na jednu osobu.